امروز

شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۱۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

جنگل، هدیه خدایی و نخستین دوست بشر به شمار می‌رود. هیچ یک از پدیده‌های طبیعت به اندازه جنگل در زندگی آدمیان نقش اساسی و سازنده ندارند.

جنگل ها به عنوان سرچشمه حیات نامگذاری شده اند.

جنگل‌ها در آیین‌ها و رسوم سنتی، تکریم و تقدیس می‌شدند و در ادیان باستانی مورد پرستش قرار می‌گرفتند، ولی متأسفانه امروزه عمده ترین قربانیان تمدن بشری و صنعتی شدن، آن هستند و همانطور که جمعیت انسان طی چند هزار سال گذشته افزایش یافته‌است جنگل زدایی‪ ‬و آلودگی جنگل‌ها با روندی سریع پیش رفته‌است.

جنگلها و مراتع جهان یکی از با ارزش ترین منابعی هستند که در چند دهه اخیر بدست عوامل متعددی از جمله عوامل انسانی مورد تخریب قرار گرفته است، جنگل یا طلای سبز از منابع بسیار مهم می باشد که از بزرگ ترین نعمت های خداوند و با ارزش ترین سرمایه های کشور هاست ، این نعمت های خدادادی نقش موثری در زندگی انسان ها دارند.

جنگل ها در تولید اکسیژن ، نقش به سزایی دارند . یک هکتار جنگل می تواند ۲.۵ تن اکسیژن تولید کند و نیز هر هکتار جنگل می تواند تا ۶۸ تن گرد و غبار را در خود رسوب کند .جنگل به کمک شاخ و برگ درختان از سرعت باد می کاهد و با ریشه ی گیاهان ، خاک را حفظ می کند و مانع ایجاد فرسایش می شود.

جنگل های استان خوزستان این اواخر بعلت مشکلات عدیده ای مثل آتش سوزی، تغییر کاربری، چرای بیش از حد و مشکلات رهاسازی پسماند سفری در معرض خطر قرار گرفته اند.

با توجه به این مشکل طرح یا پویش دوستداران جنگل پاک که به عنوان نخستین برنامه از سوی اداره جنگل های استان ، منابع طبیعی شهرستان اهواز فعالین محیط زیست و جامعه دهیاران برای رفع بزرگ ترین چالش زیست محیطی نگین سبز خوزستان مطرح شد.

طرح دوستداران جنگل پاک به عنوان یک ضرورت و فوریت برای نجات محیط زیست استان با بهره گیری از ظرفیت‌های درون و برون سازمانی، تشکل‌های مردم نهاد قرار است حفاظت محیط زیست را که حفاظت از خانه و کاشانه و زندگی و سفره تک تک خوزستانی ها محسوب می شود به عنوان مطالبه عمومی مطرح کند و خود مردم را پای کار بیاورد.

توصیه ما به تمام بوم گردان و مسافران عزیز که در جنگل های استان سیر وسفر می کنند اینکه؛

۱⃣ از ریختن زباله در محیط جنگل خوداری کنیم.

۲⃣ همیشه در سفر های خود کیسه زباله به همراه داشته تا بعد از سیاحت در جنگل پسماند خود را به منزل با خود ببریم.
۳⃣ بعد از آماده نمودن غذا آتش خود را جهت جلوگیری از حریق در جنگل خاموش کنیم.

و در اخر پاکسازی جنگل از پسماند را به عنوان یک فرهنگ در استان و کشور خود گسترش دهیم.

جمعه ٢۴ آبان ماه شروع این پویش از جنگل الباجی خواهد بود فعالین محیط زیست ، دوستان منابع طبیعی ، دهیاران بخش مرکزی و جوامع محلی در پاکسازی جنگل الباجی مارا همراهی خواهند کرد منتظر حضور شما عزیزان در برنامه پاکسازی جنگل های استان که هر هفته در یک جنگل برگزار میشود هستیم.

برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |لینک کوتاه :دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  همه ما به پویش دوستداران جنگل پاک بپیوندیم
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی