امروز

پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۳۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

یادداشت ویژه | آیا سبد رای اصولگرایان در اهواز به شدت کوچک می شود ؟

 

 

وقتی نتایج ثانویه تایید صلاحیت شدگان حوزه اهواز از سوی هیات نظارت اعلام شد و بسیاری از چهره های اصولگرا رد صلاحیت شدند، این تحلیل مطرح شد که ۳ چهره ی تایید صلاحیت شده یعنی دکتر حسینی، میرزاده و فلاحی مقدم همان چهره هایی خواهند بود که از فرصت نبود رقیبان درون جریانی، کُل سبد رای موسوم به آراء تکلیفی – سنتی را تصاحب خواهند کرد و در غیاب گزینه های شاخص اصلاحات به مجلس راه خواهند یافت.

اما دریافت جواز از شورای نگهبان و بازگشت تعداد زیادی از اصولگرایان معادله ی قبلی را بشدت بر هم ریخت و معادله ای کاملاً متفاوت ایجاد کرد.

اگر فرض تقریبی آراء سنتی جریان اصولگرایی عدد ۶۰ هزار باشد و با نسبتهای مختلف چنین عددی به ۳ گزینه ی مذکور تعلق می گرفت، با حضور رقیبان جدی از درون جریان اصولگرایی که تعدادشان از ۱۰ نفر تجاوز می کند، این نسبتِ ۶۰ هزار رای مفروض با نسبتهای متفاوت باید میان ۱۰ نفر تقسیم بشود که سهم هر کدام از انها را بشدت کاهش خواهد داد و شانس نامزدهای غیرجریانی یا مستقل را افزایش خواهد داد.

بر این اساس می توان گفت که با تکاثر تعداد نامزدان اصولگرایی و پراکندگی احتمالی آراء میان چهره های مطرح آن جریان، روند رقابت به سمت واقعی تر شدن نسبی حرکت خواهد کرد و کاندیداهای مستقل همچون فردوس پناه، دکتر لویمی، یکتا و… از وضعیت بهتری برخوردار خواهند شد.

بدیهی است با آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی، تحلیل های صاحب این قلم با ذکر صریح مصادیق خواهد بود.

▫ علی عبدالخانی
▫ روزنامه نگار
▫ ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

به این مطلب امتیاز دهید
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |لینک کوتاه :دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  یادداشت ویژه | آیا سبد رای اصولگرایان در اهواز به شدت کوچک می شود ؟
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی