امروز

شنبه, ۲ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

سوالی که اگر مطرح شود در پاسخ مطمعنا اکثرا نظرشان خوردن پول مردم است، یا نهایتا دارایی های آنها، اما واقعا بحثی که خداوند تحت هیچ شرایطی از آن نمی گذرد ، به همین سادگی است؟

خدایی که اگر عملی به اندازه دانه خردل باشد آنرا محاسبه می کند؟

حق الناس مطابق است با ضایع کردن کلیه ی حقوق مادی و معنوی یک انسان، حقوقی که فرقی ندارد باالاجبار گرفته شود، یا از طریق دزدی یا حتی یک سهل انگاری ساده شغلی که به ما واگذار شده.
اگر کاری را بدون تخصص پذیرفتیم نسبت به تمام مجموعه ی مرتبط مدیونیم، اگر مسئولیتی داریم و امور محوله را به هر طریق به تعویق انداختیم و انجام ندادیم نسبت به کلیه ی افراد مدیونیم ویا مثالهای ریزتر دیگر
جالب است بدانیم حق الناس ممکن است به طور مستقیم مارا مدیون نکند و بازتاب و پیامد عملی از ما ، مارا شدیدا مدیون کند.
تصور کنید مسئولی جهت بکار گیری، ارتقا یا هر عمل دیگری تعدادی متقاضی دارد، بنا به پاره ای مسایل از قبیل پیوندها ،سفارشات ،نگاههای خاص عاملی محقی را کنار زده و یک گزینه ی غیر صالح را جایگزین می کند.
در وهله اول حق خوری نسبت به فرد صالح محرز است، اما عواقب این عمل که ممکن است هزاران بازتاب داشته باشد از دید انسانها ناپدید می گردد.
شاید فرد صالح پس از این شکست از دین خدا برگشت ، شما قاتل روح آن و انحرافش هستید، شاید بر اثر فشار به انحراف مادی کشیده شدو یا قاتل گشت، شما شریک جرم آن هستید، شاید خانواده آن دچار مشکلات عدیده مالی گردید و هزاران مشکل بوجود آمد شما مدیون او و خانواده اش هستید، و هزاران شاید دیگر…
یا متصور شوید حرفی را میزنید که انسانی را می آزارید یا اینکه تاثیر منفی روی او می گذارید و موجب تغییراتی می شوید ، متوجه باشید که موجب و عامل این تغییراتید واگر منفی باشند حتما شما مدیونید و باید پاسخگو باشید.

بیشتر بخوانید>  ۲۱۰میلیارد تومان برای بازسازی مدارس گلستان، لرستان و خوزستان در نظر گرفته شد

گاها ما خیلی ساده اقدام به اعمالی می کنیم بدون در نظر گرفتن حق دیگران، متوجه باشید هرچه موقعیت اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی بالاتری دارید در معرض اشتباهات بزرگتری هستید، گاهی یک امضاء یک حرف یا یک سفارش یا یک عدم کمک کردن ما طوری مارا مدیون می کند که چیزی کمتر از قتل عمد نیست،
یادمان بماند، انسانیت شیرین ترین و سخت ترین راه گیتی است…

یوسف صیفوری
۲۰ مرداد ۹۸

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

اخبار ورزشی