کد خبر : 13307
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۲۸

استفاده از روزهای پنجشنبه و جمعه برای جبران آموزش دانش‌آموزان

استفاده از روزهای پنجشنبه و جمعه برای جبران آموزش دانش‌آموزان

وزیر آموزش و پرورش درباره راهکارهای جبران زمان از دست رفته آموزش گفت:ممکن است در صورت نیاز از روزهای پنجشنبه و جمعه برای آموزش استفاده کنیم. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار کرد: این روزها آموزش وپرورش شور و حال خاصی داشته و

وزیر آموزش و پرورش درباره راهکارهای جبران زمان از دست رفته آموزش گفت:ممکن است در صورت نیاز از روزهای پنجشنبه و جمعه برای آموزش استفاده کنیم.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار کرد: این روزها آموزش وپرورش شور و حال خاصی داشته و هیجان گسترده‌ای جریان دارد، در طول ۱۰۰ سال یاد گرفتیم با معلم و مدرسه کار انجام شود اما یکباره شرایط وقفه طولانی را در مدارس شاهد بودیم، با توجه به اینکه مدرسه کانون تجمع دانش‌آموزان است و ساعت‌های طولانی آنجا حضور دارند ممکن است ناقل بیماری باشند بنابراین ناچار به تعطیلی مدارس بدهیم .

شبکه دو هم به جریان آموزش دانش آموزان اضافه شد

وی افزود: در کنار سلامت دانش‌آموزان آموزش آنها نیز اهمیت دارد معتقدیم چند هفته اخیر اتفاق بزرگی در نظام آموزش و پرورش کشور رخ داده است و در کمتر از دو روز صدا و سیما به کمک ما آمد و ابتدا با ۱۰ برنامه و پس از آن ۲۸ برنامه و سه شبکه تلویزیونی که اخیراً شبکه دو هم اضافه شد آموزش دانش‌آموزان در جریان است.

حاجی میرزایی گفت: معلمانی پای کار آموزش تلویزیونی آمدند که باید در برابر دوربین زنده تدریس کنند و خود را در برابر داوری افراد قرار دهند همچنین شبکه‌هایی انتخاب شد که پوشش آنها گسترده‌تر است اما ما هزار کتاب داریم که آموزش همه آنها در قالب برنامه‌های تلویزیونی نمی‌گنجد.

وی در پاسخ به این پرسش که آموزش و پرورش باید سال‌های قبل با همکاری وزارت ارتباطات آموزش مجازی را به کار می‌گرفت چرا این موضوع مغفول مانده است؟ متذکر شد: از نظر بهره مندی از فناوری‌های نوین تلاش‌های پراکنده‌ای شده است اما برای اجرای سند تحول باید گام‌های زیادی برداریم، این سند بعد از پنج سال باید بازنگری می‌شد هم اکنون بخشی از زیر نظام‌ها و اسناد مقدماتی آن آماده شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش مجازی باعث جهش جدی در کار تعلیم و تربیت شد و فضای مناسبی ایجاد کرد که تمام مدارس به میدان آمدند و ما باید به سرعت به وضعیتی نقل مکان می‌کردیم که آموزش‌ها به صورت مجازی ارائه شود، هم اکنون سامانه‌‌ای را تدارک دیدیم و جلسات متعددی با وزارت ارتباطات و پیام رسان‌های داخلی برگزار کردیم تا فضایی طراحی شود که ارتباط بین معلمان، مدیران و دانش آموزان برقرار شود، بستر این کار در فضای اینترنت فراهم شده است تا دانش آموزان در یک فضای امن توسط معلمان آموزش ببینند.

وی با اشاره به اینکه در این رابطه گام‌های اساسی برداشته شده است و با شرکت‌هایی که آماده ارائه خدمات هستند گفتگو داشتیم، افزود: اما معلمان منتظر این اقدام ما نبودند، ۸۵ درصد مدارس از طریق ارتباط برخط با ما در ارتباط هستند که ۷۳ درصد آنها اعلام کردند آموزش‌های مجازی را ارائه می‌دهند پیام‌هایی که برخی معلمان به ما می‌دهند این است که کارشان خیلی بیشتر شده است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در آموزش و پرورش نمی توانیم حرف گزاف بزنیم چون در معرض دید خانواده‌ها هستیم و آنها می‌توانند شاهد باشند که تحرک و پویایی اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آموزش های مجازی و تلویزیونی مفید بوده است یا خیر، بیان کرد: صدا و سیما و آموزش و پرورش ارزیابی‌های را انجام می‌دهند خوشبختانه استقبال‌ها خوب است برخی درسها مانند ریاضی بیش از ۱۰۰ هزار بار دانلود شده است همچنین سه هزار راهبر آموزشی مامور شده اند در مناطق محروم حضور یابند و آموزش‌ها را ارائه بدهند.

چرا زمان آموزش تلویزیونی کوتاه است؟

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که برخی خانواده‌ها می‌گویند زمان آموزش دروس در برنامه‌های تلویزیونی کوتاه و ۲۰ دقیقه است، گفت: هیچ چیز جایگزین حضور دانش آموزان در کلاس درس نمی‌شود اما یک جهت‌گیری جدید را تمرین می‌کنیم که قطعاً نواقصی هم دارد تلویزیون به کمک ما آمده است و برنامه نمی‌تواند طولانی تنظیم شود هم اکنون از طریق فضای مجازی این بستر فراهم است که معلمان دروس را به دانش آموزان منتقل کنند معلمی که با ۴۷ سال سابقه کار در جستجوی راهی بود تا با دانش آموزان ارتباط برقرار کند نشان دهنده این است که این مجموعه آماده پاسخگویی به ماموریت امروز خود است.

حاجی میرزایی تاکید کرد: از طریق انجمن اولیا و مربیان، والدین را به کمک طلبیدیم و یکی از محورهای برنامه بنده ارتباط بین خانه و مدرسه بود هرچه پیوند عمیق تر باشد کار آموزش بهتر پیش می‌رود و خانواده‌ها باید به کمک ما بیایند تا کار آموزش را بهتر پیش ببریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از این شاهد شکل‌گیری آموزش مجازی هستیم، بیان کرد: این روش یکی از ابزارهای جبران زمان از دست رفته و جلوگیری از وقفه بین آموزش است اما یکی از ابزارهای مهم عدالت آموزشی نیز است به عنوان مثال کیفیت آموزشی عادلانه توزیع نشده است و از طریق آموزشهای مجازی می‌توان کیفیت آموزشی را بین تمام دانش‌آموزان توزیع کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی مناطق به فضای مجازی و شبکه‌های تلویزیونی دسترسی ندارند، گفت: طرحی را در آذربایجان اجرا کردند تحت عنوان یاریگران آموزش که بسته‌های آموزشی را به مناطق محروم برده و تکالیفی را برای دانش‌آموزان تعیین می‌کردند و این اساس فضایی را فراهم می‌کند تا آموزش دانش‌آموزان ادامه یابد همچنین ۳ هزار راهبر آموزشی به مناطق محروم و دورافتاده می‌روند و باید بدانیم چه میزان از دانش‌آموزان مناطق محروم تحت آموزش نیستند تا متناسب با شرایط برای آنها تمهیداتی در نظر بگیریم.

استفاده از روزهای پنجشنبه و جمعه برای آموزش

حاج میرزایی درباره سناریو‌های آموزش و پرورش برای جبران زمان از دست رفته آموزش گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت مدارس از ۱۶ فروردین دایر هستند و یک ماه اسفند را از دست داده ایم که بر این اساس تا یک ماه به زمان آموزش اضافه می‌کنیم تا مطالب مرور شود و اختیاراتی را در این رابطه به شورای آموزش و پرورش استان‌ها دادیم، تقویم آموزشی مصوبه مجلس است و با اختیارات ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اجازه دادند که در سال تحصیلی فعلی تقویم آموزشی متغیر باشد و متناسب با سناریوهای مختلف زمان آموزش اضافه شود.

وی متذکر شد: از سوی دیگر نمی‌خواهیم سال تحصیلی آینده آسیب ببیند و باید از اول مهر سال تحصیلی جدید شروع شود بنابراین اگر زمان تعطیلات مدارس طولانی تر شود دوره‌های آموزشی ما فشرده‌تر می‌شود یعنی ممکن است از روزهای پنجشنبه و جمعه نیز استفاده کنیم هر زمان مدارس باز شود تا ۶ هفته دوره آموزشی را افزایش می‌دهیم و متناسب با اینکه چه تعداد در آموزش‌های مجازی پیشرفت داشته‌ایم و چه مقدار از دروس باقی مانده است، این کار پیش میر‌ود اما باید توجه داشت ۷۰ درصد محتوای آموزشی قبل از تعطیلات ارائه شده و ۳۰ درصد باقیمانده که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم که ممکن است ساعت روزها را طولانی‌تر کنیم یا پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها را نیز به روزهای آموزش اضافه کنیم.

خانواده‌ها بدانند نیازی به معلم خصوصی و کتاب کمک درسی نیست

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور ۲۰ روز بعد از پایان امتحان نهایی برگزار می شود، افزود: به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم نیازی به معلم خصوصی و کتاب کمک آموزشی نیست امتحانات نهایی و کنکور بر اساس دروسی است که در تلویزیون ارائه می‌شود و پس از آن در آموزش حضوری نیز ارائه خواهد شد تلاش می‌کنیم از نظر آموزشی دانش‌آموزان آسیب نبیند و نیازی به کارهای تکمیلی نیست.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که اینترنت رایگان در اختیار معلمان یا دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت؟ مطرح کرد: این شبکه در حال طراحی است و همین روزها اجرایی می‌شود و آنجا اینترنت رایگان در اختیار معلمان و دانش آموزان قرار می‌گیرد گفتگویی با وزارت ارتباطات داشتیم تا بتوان برای دوره‌ای که معلمان آموزش مجازی داشتند اینترنت در اختیار آنها قرار بگیرد، پیام رسان‌های متعدد اعلام آمادگی کردند و چون مجموعه اطلاعات، نمرات و کد ملی دانش آموزان وجود دارد کاملا مراقبت می‌کنیم و با پیام رسان های داخلی گفتگو کردیم همچنین مدارس تعیین کردند که می‌خواهند از کدام پیام رسان استفاده کنند.

آیا مدارس به لحاظ بهداشتی آماده بازگشایی هستند؟

حاجی میرزایی به اینکه دستورالعمل های بهداشتی را برای مدارس، معلمان، دانش‌آموزان و سرویس‌های مدارس داریم، گفت: ۹۰۰ هزار نیروی شاغل در آموزش و پرورش دوره‌های آموزشی را طی کرده‌اند و دستورالعمل‌های مراقبت از کرونا در اختیار آنها قرار گرفته است همچنین مراکز بهداشتی در استان‌ها داریم که اعلام کردیم تجهیزات آنها و پزشکان و پرستاران می‌توانند به کمک وزارت بهداشت بیایند و آماده‌ایم اردوگاه ها و فضاهای ورزشی را برای نقاهتگاه در صورت نیاز در اختیار وزارت بهداشت قرار دهیم.

کمبود ۱۰ هزار مربی بهداشت

وی در پاسخ به این پرسش که با وجود تعداد اندک مربی بهداشت چگونه از دانش‌آموزان در برابر کرونا مراقبت خواهد شد، متذکر شد: یکی از دلایل تعطیلی مدارس این است که نمی‌توانیم این تعداد دانش‌آموز را که در ارتباط نزدیک با یکدیگر هستند به طور کامل مراقبت کنیم زمانی اجازه می‌دهیم به مدرسه بیایند که خطر جدی آنها را تهدید نکند پیش‌بینی استاندارد برای مراقبت سلامت به ازای هر ۷۵۰ دانش‌آموز یک نفر است اما هم اکنون ۱۰ هزار مربی بهداشت داریم و هر یک مربی بهداشت چندین مدرسه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که برای بهداشت روان دانش آموزان چه تدابیری اندیشیده اید چرا که ممکن است هم اکنون برخی از آنها دچار استرس و یا وسواس شده باشند، گفت: هم اکنون هسته‌های مشاوره در ۷۵۰ منطقه فعال هستند و دانش‌آموزان می‌توانند مشکلات خود را با آنها مطرح و خدمات مشاوره دریافت کنند.

وی درباره اجبار مدارس غیردولتی به پرداخت شهریه در ماه اسفند که مدارس تعطیل بودند، افزود: متناسب با شرایط و برخی خدمات که در مدارس غیردولتی ارائه نمی‌شود باید در این باره تصمیم گیری که درباره سرویس مدارس نیز اینگونه است و آموزش و پرورش استان ها باید متناسب با شرایط تصمیم بگیرند و نمی‌توان این تصمیم سراسری بگیریم.

فوت تعدادی از فرهنگیان بر اثر کرونا

حاجی میرزایی درباره مراقبت از فرهنگیان در برابر کرونا مطرح کرد: هر روز اطلاعات افرادی که مریض شده اند و تست آنها مثبت است را دریافت می‌کنیم یک گزارش داشتیم که دانش‌آموز دوره استثنایی به دلیل بیماری زمینه‌ای که داشت فوت کرده است و تعدادی از فرهنگیان در شهر قم و برخی استان‌های دیگر فوت کردند که با خانواده‌های آنها در ارتباط هستیم که اغلب در قرنطینه هستند.

وی در مورد بیمه تکمیلی گفت: امسال قرارداد بیمه ای که بستیم تعداد مراکز تحت پوشش و نوع خدمات افزایش یافت و سرعت پرداخت هزینه‌ها افزایش یافته است اگر جای خلاف این انجام شود قطعاً پیگیری خواهیم کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.