کد خبر : 31902
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آبان 1400 - 9:12

اخبار مسجدسلیمان

اجتماعی | ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی مسجدسلیمان تشکیل شد

اجتماعی | ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی مسجدسلیمان تشکیل شد
اولین نشست ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر شهرستان مسجدسلیمان با حضور حسین جعفرخادم مدیر صندوق استان ،محمد پاکدل فرماندار، بخشداران، جمعی از رؤسای ادارات و دهیاران شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری خوزستان به نقل از ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خوزستان، اولین نشست ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر شهرستان مسجدسلیمان با حضور حسین جعفرخادم مدیر صندوق استان ،محمد پاکدل فرماندار، بخشداران، جمعی از رؤسای ادارات و دهیاران شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

در این نشست حسین جعفرخادم با اشاره به لزوم تشکیل صندوق بیمه اجتماعی در سال ۱۳۸۴ گفت: بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی و بر اساس قانون نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر در راستای حمایت از این اقشار محروم و زحمتکش تشکیل شد و دولت با پرداخت دو سوم حق بیمه آنها نقش کارفرما را بر عهده گرفت.

وی افزود: همسان سازی حقوق مستمری بگیران در سال گذشته انجام شد و در سال جاری نیز ۲۵ درصد افزایش یافت.

جعفرخادم در ادامه گفت: در شهرستان مسجدسلیمان ۶۰۱ خانوار مستمری بگیر و حدود ۴ هزار بیمه شده داریم که در سال گذشته ۲ هزار و چهارصد نفر از آنها نسبت به واریز حق بیمه خود اقدام کردند و ارتباط بیمه ای یکهزار و ۶۰۰ سرپرست خانوار در حال حاضر قطع شده است و در صورت بروز هر گونه حادثه، مشمول دریافت مستمری نخواهند شد، لذا هدف از برگزاری این نشست آگاهی بخشی به روستاییان و عشایر جهت تمدید بیمه و همچنین اطلاع رسانی به منظور افزایش پوشش بیمه اجتماعی در سطح شهرستان است که امیدواریم این جلسات تداوم داشته باشد و در سطح بخش ها با حضور کلیه دهیاران و شوراهای اسلامی برگزار گردد.

برخورداری روستاییان از مستمری منجر به کاهش مهاجرت و افزایش امید به زندگی می شود

کارگزار صندوق در شهرستان مسجدسلیمان نیز در این نشست گفت: کشاورزان، روستاییان و عشایر قشر مولد در بخش کشاورزی و دامپروری هستند و در مشاغل سخت و زیان آور مشغول فعالیت اند بنابراین یکی از نیازهای اساسی آنها داشتن بیمه اجتماعی است و دولت برای حمایت از روستاییان و عشایر این صندوق را تشکیل داد، لذا دهیاران و شوراهای اسلامی پل ارتباطی بین مسئولین و روستاییان ، و متولی خدمت به این اقشار از جامعه هستند که انتظار داریم در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی نامگذاری کردند موانع بیمه اجتماعی را در روستاها شناسایی و در جهت رفع موانع تلاش نمایند.

مدینه پای گذار افزود: برخورداری روستاییان از دریافت مستمری منجر به رونق فعالیت کشاورزی، افزایش امید به زندگی ، کاهش مهاجرت به حاشیه شهرها و ایجاد مشاغل پایدار خواهد شد.

وی با تاکید بر افزایش پوشش بیمه اجتماعی بانوان و افراد جوان گفت: متولیان امر در روستا اگر می خواهند روستاییان را یاری دهند می‌توانند بجای دادن ماهی، به آنها ماهی گیری یاد دهند تا نسبت به تامین آینده خود اهتمام داشته باشند.

مهم‌ترین علت کاهش بیمه شدگان مشکلات معیشتی است

سیاوش نقدی پور بخشدار بخش گلگیر در این نشست با اشاره به کاهش جمعیت روستایی گفت: حدود ۹۲ درصد از جمعیت شهرستان مسجدسلیمان ساکن شهر هستند و جمعیت روستایی بعلت خشکسالی ، بیکاری و مشکلات معیشتی به شدت کاهش یافته است.

بخشدار گلگیر افزود: مهم ترین علت کاهش بیمه شدگان و عدم تمدید بیمه آنها، مشکلات معیشتی بر اثر تورم موجود و افزایش قیمت کالاهای اساسی است.

وی گفت: بخش گلگیر دارای ۲۴ دهیاری و ۳۰ شورای اسلامی است که استعلام نهایی دهیاران جدید هنوز نهایی نشده است و بعضی از روستاها دهیار و شورای اسلامی ندارند که تلاش می کنیم اطلاع رسانی را در همه روستاها انجام دهیم تا همه روستاییان از بیمه های اجتماعی و بازنشستگی برخوردار شوند.

با هم افزایی دستگاه ها اهداف صندوق محقق می شود

نواب خراسانی بخشدار بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان نیز گفت: مراکز خدمات جهاد کشاورزی می توانند با اطلاع رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی به پوشش صد در صدی بیمه اجتماعی در شهرستان کمک کنند و ما نیز از طریق دهیاران خدمات بیمه اجتماعی کشاورزان را برای روستاییان تشریح و اطلاع رسانی می کنیم.

خراسانی افزود: جمعیت روستایی شهرستان از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۵ طی یک دهه کاهش محسوسی داشته است و پدیده مهاجرت، بسیاری از روستاها را خالی از سکنه کرد بطوری که ۲۹۲ روستای دارای جمعیت فعال شهرستان به ۱۸۰ روستا کاهش یافت که این موضوع یک پیام روشن برای ما دارد و باید تلاش کنیم زیرساخت ها را در روستاها توسعه دهیم و مشوق هایی را برای روستاییان لحاظ کنیم؛ ضمن اینکه بیمه اجتماعی یکی از شاخص های توسعه بوده و یکی از مشوق هایی است که می تواند منجر به کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها شود.

بخشدار بخش مرکزی در ادامه گفت: باید با تعامل و همکاری همه دستگاهها نسبت به شناسایی افراد فاقد بیمه اقدام کنیم بنابراین جهت تحقق اهداف صندوق بیمه اجتماعی که همان پوشش صد در صدی است اگر یک هم افزایی در بین دستگاه ها صورت گیرد اهداف صندوق محقق خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.