امروز

چهارشنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۳:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

نگاهی به کارنامه ضعیف محیط زیستی نمایندگان مجلس دهم در خوزستان حاکی از تخریب گسترده طبیعت و زیست بوم ایران و خوزستان بود

با توجه به مشکلات کلان محیط زیستی خوزستان کمیسیون کشاورزی ، آب ، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس که سه نفر آن از خوزستان هستند (نمایندگان شوش دزفول و اهواز) فریزر یا یخدان این یخچال بودند.

بررسی کارنامه این کمیسیون در برخورد با موضوعات مهم و اصلی کشور، شاهد فاصله معنادار مجلس دهم از «مجلس تراز» بوده‌ایم و نمایندگان مجلس در تشخیص اولویت‌ها و بررسی و حل مشکلات و معضلات اساسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور انتظارات انقلابی و جهادی نظام و رهبری را برآورده نکرده‌اند و به جای اهتمام در تشکیل حلقه‌های تخصصی «فراکسیون» برای تشخیص و حل مشکلات کشور، متأسفانه به مسائل دیگری پرداختند.

بر اساس گزارش‌های معاونت قوانین مجلس دهم، ۳۰ طرح و لایحه در این دوره مجلس به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ارجاع شده است. که نتایج آنها قابل تامل وتفکر است

طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور(منتظر بررسی در کمیسیون)

طرح کاهش الودگی هوای کشور(بایگانی شد!)

لایحه الحاق ایران به پروتکل ناگویا-دسترسی به منابع ژنتیکی و…- ( مستردشد)

لایحه همکاری با کشور همسایه عراق در زمینه حفظ نباتات( ردشد)

طرح ارزیابی زیست محیطی کشور ( منتظربررسی درکمیسیون)

طرح تشکیل صندوق حمایت از توسعه و کشت دانه های روغنی( منتظر بررسی درکمیسیون)

طرح نجات واحیای دریاچه ها و تالابهای کشور( بایگانی شد)

طرح حفظ اراضی کشور ( ردشد)

لایحه موافقتنامه پاریس( منتظر بررسی )

طرح الزام دولت به توقف مطالعه اجراء و توسعه انتقال آب و سدسازی در حوضه آبریز، رودخانه ها ، تالابها و دریاچه های محلی ( منتظر بررسی درکمیسیون)

لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی خزر( منتظر بررسی در کمیسیون)

مجموع طرحها و لوایح ارجاع شده به کمیسیون ٣٠ مورد که ١٣ مورد بررسی نشده!! ، ١٠طرح قانون شده ۴ مورد رد ، ٢ لایحه ادغام و ١ طرح به دولت برگردانده شد.

از مجموع ۳۰ طرح و لایحه ارجاع شده از سوی دولت و نمایندگان به کمیسیون کشاورزی، ۱۶ مورد طرح‌های باقی مانده از دوره‌های قبل !!! مجلس شورای اسلامی است که به عنوان مثال طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از زمان مجلس هفتم، منتظر بررسی کمیسیون‌های کشاورزی در هر دوره است. در دوره دهم نیز بخت این طرح در کمیسیون کشاورزی باز نشد و منابع طبیعی کشور باید منتظر کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم باشند.

همچنین ۴۷ سوال به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ارجاع داده شده است که ١٩ سوال انصراف نماینده و١١ درخواست تعویق ۵ اقناع و١٢ سوال عدم اقناع بوده اند.

حال که مجلس دهم هیچ گونه خدمتی به کشاورزی، محیط زیست ،آب و منابع طبیعی استان تقدیم نکرد بماند در سکوت مرگبار نمایندگان ناکارآمد خوزستان، شاهد طرح و پروژه های غارتگرانه وزارت نیرو بر سرشاخه های کارون سد و تونل کوهرنگ۳،سد و طرح انتقال آب خرسان و سد و تونل طرح جهنمی در منطقه بهشت آباد هستیم تا یخچال و سرمای نمایندگان دوره دهم مجل شورای اسلامی در خوزستان به تاریخ بپیوندد.

برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی