کد خبر : 20869
تاریخ انتشار : جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰

ویژه | لزوم جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی

ویژه | لزوم جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی

رئیس دادگستری خوزستان در ادامه تصریح کرد : دستگاه قضایی استان با تسهیل کنندگان متصرفین و تغییر کاربری زمین های کشاورزی به عنوان معاونت در جرم بدون مسامحه ی برخورد قاطعی خواهد کرد و به پرونده های زمین خواران و افرادی که غیر مجاز کاربری اراضی کشاورزی را تغییر دادند خارج از نوبت رسیدگی می کند.

 

 

رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی استان به تولید محصولات کشاورزی ، توسعه تولید پایدار، تامین امنیت غذایی و همچنین محیط زیست آسیب می رساند و باید با جدیت از آن جلوگیری شود.

 

حجت الاسلام و المسلمین صادق مرادی رئیس کل دادگستری استان خوزستان در دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ، ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس ، بر لزوم پیشگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت: یکی از معضلاتی که در سطح ملی با آن مواجه هستیم بحث تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی می باشد که این کار باعث آسیب رساندن جدی به تولیدات محصولات کشاورزی ، توسعه تولید پایدار، تامین امنیت غذایی و همچنین محیط زیست می شود و باید با جدیت با آن برخورد شود.

 

وی افزود: متاسفانه برخی افراد سودجو به لحاظ این که زمین ارزش مالی آن افزایش پیدا کرده و برای کسب ثروت‌های نامشروع ، با برنامه ریزی و طعمه قرار دادن مردم مستمند و مستحق اقدام به تصرف زمینهای ملی و تغییر غیر مجاز اراضی کشاورزی می کنند و عدم پیشگیری و برخورد به موقع دستگاه‌های متولی موجب گسترش دست اندازی به اراضی ملی و تغییر غیر مجاز زمینهای کشاورزی شده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین مرادی در ادامه اظهار داشت: در این میان دستگاه قضایی با مجموعه‌ای از تصرفات غیر قانونی و بنا‌ها و ویلا‌های به وجود آمده رو به رو است که قلع و قمع آن هزینه‌های اجتماعی و امنیتی زیادی برای مردم و دستگاه‌های حاکمیتی دارد در صورتی که اگر از روز اول دستگاه‌ها به وظایف خود به خوبی عمل می‌کردند با این حجم زمین خواری و تغییر کاربری غیر مجاز زمینهای کشاورزی در استان رو به رو نشده بودیم.

 

وی با بیان اینکه تغییر غیر مجاز کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است و با متخلفان قاطع برخورد می‏شود گفت : گاهی اوقات خدمات غیرقانونی از سوی برخی دستگاه های خدماتی در اختیار متصرفین اراضی ملی و همچنین تغییرکنندگان غیر مجاز اراضی کشاورزی قرار می دهند که همین موضوع مشکلاتی را برای اعمال قانون در آینده ایجاد می کند و باید دادستانهای سراسر استان به عنوان مدعی العموم، پس از بررسی مشکلات و تخلفات این دستگاه ها به منظور احیاء حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم با آنان برخورد قاطعی داشته باشند.

 

رئیس دادگستری خوزستان در ادامه تصریح کرد : دستگاه قضایی استان با تسهیل کنندگان متصرفین و تغییر کاربری زمین های کشاورزی به عنوان معاونت در جرم بدون مسامحه ی برخورد قاطعی خواهد کرد و به پرونده های زمین خواران و افرادی که غیر مجاز کاربری اراضی کشاورزی را تغییر دادند خارج از نوبت رسیدگی می کند.

 

وی اقدامات پیوسته فرهنگی و رسانه ی جهت کاهش این نوع جرائم را تاثیر گذار دانست و اظهار داشت: این اراضی سرمایه و میراثی گران بهاء و امانتی در دست ما برای آیندگان است و با ارائه اقدامات مؤثر فرهنگی و رسانه ی پیوسته می توان از زمین خواری و تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی جلوگیری نمود تا شاهد رونق کشاورزی و تولید محصولات آن و همچنین ایجاد اشتغال پایدار در استان باشیم.

 

در این دیدار امیری‌زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ضمن تقدیر از اقدامات بازدارنده دستگاه قضایی استان در مبارزه قاطع با متصرفین اراضی ملی و همچنین تغییرکنندگان غیر مجاز اراضی کشاورزی، بر همکاری و تعامل سازنده سازمان جهاد کشاورزی استان و دستگاه قضایی خوزستان تاکید کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.