امروز

جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۴:۲۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

معاون وزیر نیرو در اهواز: راهی جز آموختن “همزیستی با سیل” در کشور نداریم
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: تاریخ خوزستان نشان داده که این استان همیشه سیلابی بوده، لذا باید بپذیریم چه در خوزستان و سایر نقاط کشور، باید همزیستی با سیل را بیاموزیم و راهی جز این وجود ندارد.

به گزارش شبکه خبری خوزستان و به نقل از تسنیم، قاسم تقی زاده خامسی امروز در “همایش ملی سیلاب ۹۸_۹۷ اگر تکرار شود” که در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد، با اشاره به وجود سیلاب‌های متعدد در تاریخچه خوزستان، اظهارداشت: در خوزستان و قبل از احداث سدها، با وقوع یک سیل حدود ۳ هزار نفر کشته شدند و این حادثه در تاریخ سیلاب خوزستان ثبت‌شده است.

وی افزود: سمینارهای زیادی در سال‌های اخیر در کشور برگزارشده اما به‌ندرت می‌شود نتایجی از این سمینارها گرفت که براساس آن‌ها بتوان کار اجرایی انجام داد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: قطعاً سیلاب اخیر تکرار می‌شود چراکه در کشوری زندگی می‌کنیم که تغییر اقلیم به سراغ ما آمده و به دنبال آن سیل نیز به سراغ ما خواهد آمد.

تقی زاده خامسی تصریح کرد: تاریخ خوزستان نشان داده که این استان همیشه سیلابی بوده و سدها نیز برای جلوگیری از همین سیلاب‌ها تشکیل‌شده است. لذا باید بپذیریم چه در خوزستان و سایر نقاط کشور، همزیستی با سیل را بیاموزیم چراکه راهی جز این وجود ندارد.

وی بابیان اینکه برای همزیستی با سیل باید از آموزه‌های جهانی درس و عرب بگیریم، گفت: کشورهای توسعه‌یافته پیش از سال ۱۹۲۷ تنها چیزی که در مقابل سیل بلد بودند ساخت سیل بند بود و پس‌ازآن سال که سیل “می‌سی‌سی‌پی” رخ داد و ۵۰۰ نفر کشته و یک میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت، برای جلوگیری از تکرار آن کار را به ارتش واگذار کردند. ارتش نیز بررسی کرد و گفت که برای جلوگیری از تکرار سیلاب‌ها باید سدها تقویت شوند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: پس‌ازآن اتفاقات دیگری در دنیا افتاد و در همان سیل ۱۹۲۷ اهمیت هماهنگی در حوزه آبریز نخستین آموزه‌ای بود که ما نه‌تنها از آن استفاده نکردیم بلکه در دو دهه قبل هماهنگی میان حوزه‌های آبریز را برهم زدیم.

تقی‌زاده خامسی به دیگر تجربه‌های وقع سیل در دنیا اشاره کرد و بیان داشت: در سال ۱۹۳۶ در دیترویت سیل آمد و ۷۰۰ نفر کشته شدند؛ آموزه آن‌ها از سیل ضرورت تقویت مسئولیت دولت محلی بود. همچنین سیل ۱۹۵۳ اروپا که ۲۱۰۰ نفر کشته و ۵۰۰ میلیون دلار خسارت داشت به دو آموزه رسید که یکی ضرورت تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌های روشن و دیگری افزایش کارایی سامانه‌های هشدار سیل بود که ما همچنان در این دو مورد گرفتار هستیم.

وی ادامه داد: آموزه سیل ۱۹۹۳ که به‌عنوان سیلاب قرن آمریکا ازلحاظ اقتصادی معروف بود و ۱۵ میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت مدیریت ریسک سیلاب را به همراه داشت. سونامی سال ۲۰۰۴ آسیا در اقیانوس هند که ۲۳۰ هزار کشته و ۱۵ میلیارد دلار خسارت به وجود آورد، آموزه اهمیت هشدار حتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن را به دنبال داشت.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تأکید بر لزوم ایجاد سیستم پایش مردمی گفت: امروز در دنیا و درجاهایی که سیستم‌های پایش وجود ندارد به مردم آموزش داده‌اند که کوچک‌ترین آثار از سیل را به مراکز موردنظر گزارش کنند و این داده‌ها اکنون در دنیا مهم قلمداد می‌شود.
تقی‌زاده خامسی افزود: معتقدم این سیل یک بحران بود اما بحران خوب و مدیرانی که درک بالایی دارند از یک بحران به‌خوبی از آن استفاده کرده و تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنند.

وی ادامه داد: ما در خوزستان باید ببینیم ۱۰ سال خشک‌سالی بحرانی بود یا این سیل کوتاه‌مدت و آیا بحران خوبی بوده یا برای ما نتیجه نامطلوبی داشته است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا یادآور شد: در سال ۱۹۸۵ در سوئیس فلسفه جدیدی برای ایمنی سدها ایجاد شد و در سال ۱۹۹۹ کمیته بین‌المللی آبیاری و زهکشی روش‌های غیر سازه‌ای را در کنار سازه‌ها برای سیلاب تعریف کرد؛ پس‌ازآن یونسکو در سال ۲۰۰۱ روش‌های غیر سازه‌ای را دوباره توصیه و مهندسی ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۴ مدیریت تطبیقی را مطرح کرد که بسیار موضوع مهمی است و ما نیز باید به آن بپردازیم.

تقی زاده خامسی افزود: در مدیریت تطبیقی نخستین موضوعی که توصیه می‌شود این است که سیلاب یک مسئله میان بخشی بوده و این‌طور نیست که یک یا دو دستگاه را نشانه گرفته و آن‌ها را مقصر بدانند.

وی تصریح کرد: در سیل اخیر اگر همه دستگاه‌ها به میدان نمی‌آمدند وسعت خرابی‌ها بیشتر از این بود و اگر این اتفاق در نقاط دیگر دنیا می‌افتاد حتماً از آن‌یک فیلم بلند می‌ساختند.

انتهای پیام/۳۳۱/ع

برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی