کد خبر : 27775
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸

بازتاب

مدیر کل امور مالیاتی خوزستان از معافیت مالیات حقوق تا سقف ۴۸۰ میلیون ریال برای سال ۱۴۰۰ خبر داد

مدیر کل امور مالیاتی خوزستان از معافیت مالیات حقوق تا سقف ۴۸۰ میلیون ریال برای سال ۱۴۰۰ خبر داد

مدیرکل امور مالیاتی خوزستان گفت : بر اساس بخشنامه معاون دفتر حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور میزان معافیت مالیات حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۴۸۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال است و این مبلغ برای هر ماه ۴۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال است.

به گزارش شبکه خبری خوزستان به نقل از روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی خوزستان ، جهانشاه ارزانی بیرگانی با اشاره به مقررات جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۰ گفت : نرخ مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا به شرح ذیل می باشد:
نسبت به مازاد چهارصد و هشتاد میلیون (۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا نهصد و شصت میلیون (۹۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال؛ ده درصد ( ۱۰%).
نسبت به مازاد نهصد و شصت میلیون (۹۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون (۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال؛ پانزده درصد ( ۱۵%).
نسبت به مازاد یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون (۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و یکصد و شصت میلیون (۲.۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال؛ بیست درصد ( ۲۰%).
نسبت به مازاد دو میلیارد و یکصد و شصت میلیون (۲.۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و هشتصد و هشتاد میلیون (۲.۸۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال؛ بیست و پنج درصد ( ۲۵%).
نسبت به مازاد دو میلیارد و هشتصد و هشتاد میلیون (۲.۸۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون (۳.۸۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال؛ سی درصد ( ۳۰%).
نسبت به مازاد سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون (۳.۸۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال؛ سی و پنج درصد ( ۳۵%).
وی افزود: قضات و مشمولین تبصره های ۱ و ۲ ماده ۸۷ قانون مالیات های مستقیم از این نرخ مسثتثنی هستند و بر این اساس درآمد حقوق قضات در سال جاری مشمول ماده ۸۵ ق.م.م بوده و پس از اعمال معافیت مالیاتی ۱۴۰۰ تا ۷ برابر آن معادل ۳/۳۶۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال مشمول مالیات با نرخ ۱۰% و نسبت به مازاد آن هم مشمول مالیات به نرخ ۲۰% می باشند.
ایشان در خصوص حقوق اعضای رسمی هیات علمی دانشگاه ها افزود: حقوق اعضای رسمی هیأت علمی دانشگاه‌ها با رعایت ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مصوب ۱۳۶۸/۱۲/۱۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی و با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم، در سال ۱۴۰۰ مشمول مالیات به نرخ ده درصد (۱۰درصد) خواهد بود. همچنین براساس ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، از درآمد مشمول مالیات اعضای هیأت علمی موضوع این قانون حداکثر ده درصد (۱۰درصد) به عنوان مالیات کسر خواهد شد. با توجه به اینکه در جزء (۴) بند (الف) تبصره ۱۲ مذکور عبارت «کارانه» خارج از موارد استثناء شده مربوط به حقوق اعضای هیأت علمی به کار رفته است، بنابراین کارانه دریافتی توسط اعضای هیأت علمی (با رعایت بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۵۱۸مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱) مشمول نرخ ده درصد (۱۰درصد) نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می‌دهد به نرخ بعدی مشمول مالیات خواهد بود.

وی در ادامه افزود: به عنوان مثال چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای رسمی هیأت علمی مبلغ (۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال باشد، کارانه دریافتی به نرخ‌های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد بیست درصد (۲۰%)، بیست و پنج درصد ( ۲۵%) و … ) مشمول مالیات خواهد بود.
ارزانی بیرگانی در پایان یادآور شد: با توجه به استثنای احکام تبصره‌های (۱) و (۲) ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم از مقررات جزء (۴) بند (الف) تبصره ۱۲ یاد شده، تمامی احکام تبصره‌های (۱) و (۲) ماده واحده قانون اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۶/۴/۲۷ (اعم از نرخ و…) مطابق مقررات، در سال ۱۴۰۰ همچنان لازم الاجراء است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.