امروز

شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۸:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

رئیس پایگاه سازه‌های آبی شوشتر گفت: سازه تاریخی “بند میزان” در شرایط پرآبی به‌عنوان یک سد تنظیمی عمل کرده و برای کاهش فشار از روی سازه به زیرآب می‌رود که این امر کاملاً طبیعی است.
محمدرضا بهادری ، با اشاره به آبگرفتگی سازه بند میزان اظهار داشت: این آبگرفتگی نخستین بار نیست که اتفاق افتاده و امری طبیعی است.

وی افزود: فلسفه و ماهیت وجودی بند میزان به‌عنوان یک سد تنظیمی، همین است که وقتی دبی رودخانه به هر دلیلی همچون سیل‌های بالادست یا بارش‌های با حجم زیاد و بارندگی در دوره زمانی کم، آب را از سدهای بالایی به سمت شوشتر روانه می‌کند؛ سبب تنظیم آن می‌شود.

وی افزود: وجود بیشه‌زار در مسیر آب‌های بالادست سبب شده آوردهای رودخانه‌ای که شامل تنه درختان و الوار است با جریان آب به بند میزان برسد.

رئیس پایگاه سازه‌های آبی شوشتر گفت: دلیل پایداری این اثر این است که بند میزان به عنوان یک سد تنظیمی عمل کرده و با زیادشدن آب بند به زیر آب می‌رود تا فشار را از مجموعه‌های پایین‌دست خود که مهم‌ترین آن‌ها آسیاب‌ها و آبشارها است، کم کند.

وی گفت: با این تنظیم سازه؛ آب به شاخه شطیط رودخانه هدایت و در مجرای گرگر رودخانه کنترل می‌شود؛ سازه بند میزان این تقسیمات را انجام می‌دهد.

بهادری با اشاره به انتشار شایعات در این زمینه خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی دوستان به‌دلیل عدم آگاهی سبب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی و شهروندان شده بودند؛ در حالی که این اتفاق امری طبیعی است و در طول سال ۴ یا ۵بار اتفاق می‌افتد و خوشبختانه هیچ‌گونه مشکلی در این مورد پیش نمی‌آید.

وی افزود: در بحث لایروبی نیز ماه گذشته مساحت ۳۴هزار مترمکعب پس از ۲۰سال در رودخانه انجام شد؛ مسئله لایروبی و گل و لای با الوار درختان که از محل بیشه زارها در مسیر آب به این سازه می‌رسند، متفاوت است.

رئیس پایگاه سازه‌های آبی شوشتر گفت: خوشبختانه هیچ‌گونه خسارتی در این زمینه به بند میزان و دیگر سایت‌های سازه‌های آبی وارد نشده است؛ تیم پایش و کارشناسی پایگاه قبل و در حین بارندگی، سایت‌ها را پایش کردند که هیچ خسارت و آسیبی در آثار مشاهده نشد.

برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی