امروز

جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۵:۳۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

شبکه خبری خوزستان// ۲۲ سپتامبر مصادف با ۳۱ شهریور به عنوان روز جهانی بدون خودرو نامگذاری شده است . آلودگی شهرها ، گرم شدن زمین ، ترافیک های سنگین و تنبلی شهروندان سبب شده است تا یک روز در سال به عنوان روز بدون ماشین انتخاب شود و مردم به جای استفاده از خودرو ها از دوچرخه استفاده کنند و یا پیاده به محل کار خود بروند .

کمپین روز بدون خودرو اولین بار در سال ۲۰۰۰ مطرح شد . در ترغیب افراد به استفاده از دیگر وسایل حمل و نقل و شیوه های جابجایی به جای خودرو مفید بوده است . اگر با نگرش سیستمی به تردد یک خودرو توجه کنیم علاوه بر آلودگی آن از جمله آلودگی هوا و صوت می توان اثرات ریز و درشت متعددی را مورد توجه قرار داد . به عنوان مثال تصادفات جاده ای و هزینه های گوناگون این تصادفات و یا عوامل دیگری که شاید به ذهن شما برسد . در این روز خودرو سواران تشویق می شوند تا در سال یک روز از اتومبیل استفاده نکنند و فرصتی مناسب برای ترویج دوچرخه سواری و پیاده روی است .
از زمان پیدایش خودرو و تحول صنعت حمل و نقل ، جامعه انسانی همواره رابطه ای دوگانه با این وسایل نقلیه داشته است .

خودروها در کنار آسان کردن سفرهای درون شهری تاثیر به سزایی در آلودگی هوای شهرهای بزرگ دارند. به همین دلیل ۲۲ سپتامبر هر سال به عنوان روز جهانی بدون خودرو نامگذاری شده است و شهرهای مختلف در سراسر جهان سعی در متقاعد کردن شهروندان خود برای استفاده از وسایلی مانند دوچرخه و حمل و نقل عمومی برای سفرهای درون شهری دارند . تحقیقات نشان می دهد که در سفرهای کوتاه درون شهری استفاده از دوچرخه نه تنها به پالایش هوا کمک می کند بلکه زمان رسیدن به مقصد را کاهش خواهد داد . در این روز ساکنان هر شهر سعی می کنند خودروهای خود را در خانه بگذارند و با استفاده از روش های عبور و مرور جایگزین به مقصد برسند . از این طریق شهروندان می توانند با استفاده از تجربیات و مشاهدات خود در این روز ، در راه بهتر کردن وضعیت آلودگی هوا قدم بر دارند . به عبارت دیگر روز بدون خودرو تنها محدود به ۲۲ سپتامبر نیست بلکه تلاشی است برای انتقال این پیام که زندگی بدون استفاده از خودرو در جریان خواهد بود. امید است که فرهنگ سازی مناسب و عنایت تمامی اقشار جامعه از بوجود آمدن و یا گسترش معضلات مربوط به آلودگی های خودرو تا حد امکان جلوگیری شود .

برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی