امروز

شنبه, ۲ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۰۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی عمر تحصیلی او به حساب می‌آید.
در واقع کنکور را ثمره ۱۲ سال تحصیل در کلاس درس وتلاش مضاعف یکی دوسال آخر تحصیل می توان دانست که بخشی از زندگی و آینده فرد را رقم می‌زند و در این بین نکته مهم و قابل توجه، چگونگی استفاده از این فرصت و تبدیل آن به نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت است.
روش درست مطالعه برای کنکور، برنامه‌ریزی مناسب، خواب کافی، تغذیه مناسب ، همراهی خانواده، ورزش، داشتن هدف، دوری از استرس و اضطراب، توکل و ایمان به خدا، همت بالا، استفاده از کتاب درسی و منابع کمک آموزشی مناسب و معتبر و مشاوره با اساتید و مشاوران مجرب از نکاتی است که داوطلبان باید در طول دوران مطالعه برای کنکور مدنظر قرار داد و آن را رعایت کرد.
اولین سؤالی که به ذهن هرکسی خطور می‌کند آیا دانش آموز مناطق ما همه این شرایط وامکانات را دارند؟
آیا امکانات به طور مساوی در شهرستان‌ها وبه طور برابر در کشور تقسیم شده است؟
آیا تمام خانواده ها از فرهنگ و امکانات رفاهی برابری برخوردارند؟

آیا امکانات مدارس. کتابخانه ها، وفضاهای آموزشی در مناطق یکسان است؟
آیا تنها امکانات وکلاس های کنکور با استادان برجسته وبه تعبیری پروازی کافی است؟
وآیا وآیا وآیا
در یک نگاه سطحی وخیلی عادی می بینیم که در مناطق ما این شرایط در دو-سه دبیرستان آن هم به طور نسبی ومتوسط پایین مهیا است که شاید جوابگوی نیازهای فکری ودغدغه های کنکوری دانش آموز نباشد
با دستور مؤکد دولت وزارت نفت مکلف شد که نیازمندیهای علمی وآموزش مناطق نفت خیز را تأمین سازد که این امر نیز مناطق حویزه ودشت آزادگان هم شامل شد و وزارت نفت در طی سه یا چهار سال گذشته طبق شنیده های موثق بیش از ۴۰ میلیارد هزینه شده است اما قرائن ونتایج خروجی این هزینه بسیار ضعیف است. ای کاش شرکت نفت هر سال ۱۰ نفر در بهترین رشته ها را در دانشگاه آزاد پذیرش می‌گرفت که در این صورت ما بیش از ۴۰ نفر بهترین رشته را خواهیم داشت یا با تأسیس خانه کنکور در ۱۰دبیرستان وتجهیز آن به تمام امکانات آموزشی و رفاهی زمینه وبستر فعالیت مهیا گردد.

بیشتر بخوانید>  سطح آب رودخانه‌های خوزستان روبه کاهش است؛ دبی کارون ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه کاهش یافت

آنچه این چند سال به نام کلاس کنکور هزینه شد بیش از نیمی از هزینه های آن جانبی وامتیازی کانون و عوامل و استادان بوده است بنابرین با این وصف نتیجه ضیف دور از ذهن نباید باشد علاوه بر آنچه اشاره گردید در آسیب شناسی کلاس های کنکور به چند نکته مهم باید توجه می شد‌:
۱٫مدرسپوزی وپروازی طبیعتا همسو با موسسه قلمچی ودر راستای اهداف آن تدریس می‌کنند وبنده وبسیاری از اهل تجربه کلاس ودرس وکتاب وآموزش معتقدیم که کتاب های قلمچی از نظر نگرش با آموزش همسو نیست وشواهد وقراین دلالت های وجود دارد که برخی مطالب کتاب‌های قلمچی معیوب است.
۲٫مدرسین پروازی در دوروز کاری فشرده ومطالب ریز و درشت ناکارآمد نشان می‌دهند وخستگی وکار مفرط حداقل ۶ ساعت در روز، توان آنان را تحلیل می کند و در اثر خستگی مطالب کافی ارائه نمی دهند.
۳٫مدرسین با ارائه میانبر ها در کلاس که مسلما به تمرین مضاعف وزمان فراوان نیازمند است دانش آموزان را سردرگم کرده از داشته مأیوس وبه دبیران خود مشکوک می‌شوند.
۴٫قطعا مدرسین پروازی به سیاق کلاسهای کلان شهرها تدریس می‌کنند غافل از این نکته که زرنگ ترین بچه های ما از نظر علمی با سطح پایین کلان شهرها شایدقابل مقایسه نیستند واین واقع نمرات پوششی ونه حقیقی مدارس ماست.
۵٫نکته دیگر زمان بری وفشردگی کلاس هاست بدین گونه که اگر در دو روز کلاس حداقل روزانه ۸ ساعت زمان می‌برد وآنچه از معلومات کسب می کند بسیار کمتر از حجم مطالعه انفرادی دانش آموزان در همین بازه زمانی است.

ای کاش کلاس های آموزش تدریجی مطالب کنکوری در میان سال ودر ضمن برنامه سالانه از پایه ۹ آغاز گردد تا دانش آموزان در طول دوره ۴ ساله تمام نکات مهم وآزمون های آزمایشی ونکات ریز وپر تکرار را بخوانند، تمرین کنند، تطبیق دهند، استخراج کنند وبه کار ببرند. ونکته آخر بسیاری از دبیران مناطق ما از مدرسین پوزی پولی وپروازی کارآمدتر باتجربه تر کارکشته تر ومقید وملت متر ودلسوزترند. بنده وتعدادی از همکارانم بی هیچ ادعای چندین سال طراح سؤالات نهایی کشوری بودیم اما….
در پایان ضمن تقدیر وتشکر از زحمات وتوان ادارات آموزش وپرورش دشت آزادگان وحویزه انتظار می‌رود در دوره های آتی از صاحب نظران خبره شهر های
ما استفاده شود چون نتیجه خوب سربلندی همه دست اندرکاران آموزش است وهر نقدی را به عین اعتبار دیده وبررسی وآسیب شناسی کنند..

بیشتر بخوانید>  مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی: آغاز تابستان در استان‌های جنوبی/ سازه نیروگاه رامین قدیمی است
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

اخبار ورزشی