امروز

شنبه, ۲ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

” تهیه سند چارچوب برنامه ریزی محدوده ها و محلات نیازمند بازآفرینی در شهر مسجدسلیمان ؛ راهکاری مناسب در جهت تحقق پذیری و احیا بافت های فرسوده ”
از آنجائیکه هر شهر برنامه و چشم انداز خاص برای توسعه حال و آینده خود دارد و این تنها در سایه یک برنامه مدون و تعریف شده( طرح جامع شهری) می باشد و به عنوان یک سند راهبردی از طریق شورایعالی شهرسازی و معماری در کشور که متولی اصلی اینگونه طرح هاست به تصویب رسیده و سپس در استان ها به ادارات کل راه و شهرسازی تحویل تا به شهرداری ها ابلاغ و ملاک برنامه های اجرایی و امورات کاری آنها قرار گیرد.
حال با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در شهرستان مسجدسلیمان و جذب اعتبارات لازم توسط شهرداری در جهت تهیه سند چارچوب محدوده ها و محلات که نیازمند بازآفرینی شهری می باشند، مطالعه و تهیه بانک اطلاعاتی به هنگام می تواند اهداف ذیل در تمامی سطوح را بدست آورد :
– در نظرگرفتن مسایل جغرافیایی و اقلیم منطقه
– اوضاع و احوال فرهنگی ،اجتماعی و تاریخی شهر
– نحوه و توزیع پراکنش جمعیت در محلات
– اوضاع اقتصادی و نقش شهر در آن برنامه ها
– برنامه های بخشی و منطقه ای تعیین سهم شهر در برنامه ها و….
حال با توجه به اجرایی شدن این طرح در گام اول مطالعات محدوده های بافت فرسوده ، اسکان غیر رسمی،پهنه های خطر آلوده به نفت و گاز مشخص می گردد و برنامه اقدامات لازم برای هر محله و شهرستان صورت می پذیرد.
پیشنهاد( جهت ارائه راهکارها) :
تیم مهندسین مشاور و برنامه ریزی جهت تهیه سند بازآفرینی هر چه سریعتر کار خود را شروع نماید و با پایش های میدانی در محلات و محدوده های هدف نسبت به تهیه بانک اطلاعاتی در سامانه gisاقدام نماید.
دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در محلات هدف همگام با دفاتر بازافرینی بعنوان مکمل در این راه می توانند در تهیه و تکمیل این سند به تیم مشاور کمک نموده و از انجام موازی کاری جلوگیری بعمل آید.
حضور متولیان امرو مسئولین در جلسات بازآفرینی شهرستان و استان در جهت برنامه ریزی محلات و کمک به توانمند سازی و بهسازی اجتماعی- کالبدی در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری.

بیشتر بخوانید>  استاندارخوزستان در جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان آبادان

🖊 عادل بابادی ، کارشناس ارشد شهرسازی.

 

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

اخبار ورزشی