امروز

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۴۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

%db%8c%d9%88%d8%b3%d9%81-%d8%b5%db%8c%d9%81%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a2%d8%b1%d9%be%d9%86%d8%a7%d9%87%db%8c-%d9%84%d8%a7%d9%84%db%8c-20161115_205142

ایشان آقای یوسف صیفوری آرپناهی از فعالان سیاسی اجتماعی حوزه مسجدسلیمان،اندیکا،لالی و هفتگل می باشند،او معتقد به توجه به اشتراکات فرهنگی اقوام می باشد:

-نظرتان راجع به تشکیل فراکسیون تُرک ها و کُردها در مجلس چیست؟

مطمئنا تشکیل هر نهاد،سازمان مردم نهاد و یا فراکسیونی که نقاط اشتراک بالایی داشته باشد،خصوصا از نوع اشتراکات فرهنگی،به نفع جامعه و مردم است،چون عموما تنش در این جور نهادها بسیار کم است.
آن هم به خاطر حس احترام همراه با نوستالژی که در این جور تشکل ها وجود دارد و هر فرد علی رغم حفظ چهارچوب های فردی،خود را در مقابل حفظ هویتش ملزم می داند.

-آیا این گونه فراکسیون های قومی خصوصا فراکسیون لری خطری برای تجزیه طلبی ندارد؟

خیر،معتقدم زمانی که این فراکسیون ها تشکیل شود و صدای مردمان خطه و منطقه و فرهنگ خاصی باشند،قطعا خود را بیشتر از قبل در حفظ منطقه و کشور مسئول می دانند و مطمئنا احساس مالکیت خواهند کرد و هیچ صاحب خانه عاقلی دست به تخریب خانه نخواهد زد.

قطعا در صورت انحراف فراکسیون ها از اهداف اصلی خود،این انحراف ها رصد خواهد شد و بخش منفی آن که خیلی کم است جلوی آن گرفته می شود

-فایده ایی برای فراکسیون های قومی قائل هستید؟

وقتی این جور تشکل ها و فراکسیون ها شکل بگیرند می توانند خواسته های بحق مردم خود را پیگیری کنند و به آلترناتیوی برعلیه رفتارهای نژادپرستانه و قوم ستیزانه که در دنیای امروز مشاهده می کنیم تبدیل شوند.

-تشکیل فراکسیون لری و پیگیری مطالبات فرهنگی لری ذیل آن چقدر می تواند در مقابله با تهاجم فرهنگی غرب موثز باشد؟

متاسفانه امروزه بخاطر ضعف های اجتماعی و اقتصادی اکثر همتباران لر درحال کوچ هستند ولی این کوچ خیلی غریب تر از کوچی است که همتبارانم آن را می شناسند و می شناختند،این کوچ علیرغم کوچ سکونتی،کوچ فرهنگی هم هست وقتی از منطقه خود بخاطر ضعف اقتصاد و در آمد و بهداشت و… کوچ می کنند و به مکان هایی می روند که عموما فقط نظر و منظورشان درآمد است و هیچ شباهت فرهنگی و اجتماعی با آن ندارند لاجرم در آن هضم خواهند شد و با کوچ هر نفر هر خانواده قسمتی از ذخایر فرهنگی هر فرهنگ و جامعه و ملت خواهد خشکید.

فراکسیون لری چه تاثیری در مطالبه گری مردم لر دارد؟

تشکیل فراکسیون لر می تواند از حرکات انفرادی و تعمدی برخی نمایندگان جلوگیری کند،همچنین جلوی سوء استفاده از رای و امضا و توان افراد را در مجلس خواهد گرفت،مطمئنا مطالبات با قدرت بیشتری ابلاغ و اعلام خواهد شد و پیگیری ها هم فراگیرتر خواهد بود و دیگر مطالبات از حالت منطقه ای فراتر خواهند رفت و مطالبات به مطالبات قومی ملی و فرهنگی تبدیل خواهد شد.

-چقدر تشکیل فراکسیون لری را قابل دستیابی می دانید؟

مطمئنا خیلی سخت است این فراکسیون تشکیل بشود چون سالیان درازی است که هیچ حرکت مشترکی در هیچ قالبی لرها باهم انجام ندادند ولی مطمئنا اگر انسان های دلسوز و پاک و پیگیر در این راستا قدم بردارند و نیت کاملا شفاف و جمعی باشد،بخاطر نقاط مشترک فرهنگی و همچنین دردهای مشترک این امر دست یافتنی است.

بیشتر بخوانید»  تشکیل فراکسیون قومی لر در ظرفیت های قانونی کشور وجود دارد

-سخن پایانی تان؟

در فرهنگ لرهای بختیاری ضرب المثلی است که می گوید:”هرکه زه خوس وست، وست.”مفهوم این ضرب المثل این است که انسان باید ابتدا خودش و ارزش های خودش را بشناسد و بعد با اعتماد به داشته هایش جایگاه خود را مطالبه کند و هرکس خود را نشناخت،مطمئنا جایگاه خودش را هم نمی شناسد و بدست هم نخواهد آورد،مثل جایگاهی که ما لرها الان داریم،هیچ گاه و هیچ گاه در شان اسم و رسم و عقبه ی ما نیست.

گفتگو از ابوالفضل بابادی شوراب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  یوسف صیفوری:تشکیل فراکسیون لر می تواند از حرکات انفرادی و تعمدی برخی نمایندگان جلوگیری کند
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت