امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۳۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

حاج سیف الله عاشور بندری

مصاحبه با آقای حاج سیف الله عاشور بندری

هنوز هم نفس گرم آدم‌هایی که ایمان و امید پشتوانه زندگی‌شان بوده و هست، به ما دلگرمی می‌دهد که زندگی جریان دارد و حیات به راه خویش ادامه می‌دهد. انسان‌هایی با دل‌های دریایی و جوان که وجودشان در سال‌های حماسه و ایثار منشاء خدمات شایان بوده و حضورشان در این روزها زینت‌بخش هر محفلی است که آیه ایمان و عشق در آن تلاوت می‌شود.
بر ماست که قدر این گل‌های باغستان فداکاری را بدانیم و از وجود نازنینشان بهره‌ها ببریم. حاج سیف الله عاشور بندری از زمره این افراد است.

شاید در روزگار  امروز ما کمتر کسی را بتوان یافت که بخش قابل توجهی از داراییش را در مسیری خیر هزینه کند و از تکرار این عمل لذت هم ببرد. شاید کمتر بتوان یافت افرادی را که هر چقدر هم تمکن مالی داشته باشند ولی داوطلبانه و بدون انتظار هیچ بازخورد و یا تمجید و تشویقی به کار خیر مشغول باشند و تنها دلیلشان را از انجام کارهای خیر رضایت خداوند عنوان می کنند.

 

 

در اینجا روی سخن ما با افراد خیری است که اموالشان را در راه خـدا انفاق می کنند.چرا که کمتر پیش آمده فردی با نیت خیر و تنها به خاطر عشق در این مسیر پر برکت قدم بگذارد

حاج سیف الله عاشور بندری یکی از خیرین است  که با او به گفت و گو نشسته ایم،  او با چنان شور و هیجانی از کمک کردن وانفاق در راه خدا حرف می زند که گویی بعد از بیست وپنج سال انجام این کار خیر هنوز برایش تازگی دارد،  عاشق کمک کردن است و البته عاشق زادگاهش بندرماهشهر   به همین دلیل کمک به ماهشهریها و روستاهای محروم این شهرستان شروع کرده است و ادامه این راه را هم از جمله برنامه های آینده اش عنوان می کند.

حاج سیف الله عاشور بندری بزرگ خاندان است، از جایی می‌آید که هنوز ریش سفید معنا دارد و مرکز توجه، نقطه اتصال و جمع شدن خانواده است.

آقای حاج سیف الله عاشور بندری یکی از خیرین قدیمی یار و همراه همیشگی مستضعفان در طول این سالیان از ابتدای ،و تاکنون می باشد. آنچه در پیش رو می خوانید کوچکترین ادای احترامی است که می توان به انسانی به این بزرگی کرد.

برای ملاقات یکی از قدیمی ترین افراد نیکوکار و خیر در شلوغی شهر فقط یک آدرس پستی و شماره پلاک کافی نبود، باورتان می شود یا خیر، نمی دانم اما خدا می داند که سمت نگاه دلمان یکی شده بود و وقتی داخل کوچه پیچیدیم جمعی شدیم خالی از کثرت و دلبسته بر وحدت عشق آفرینی که گویا نزدیکمان کرده بود به حق، به خیر و خوبی، به عشق آری به همان عشق.
وارد شدیم و آقای حاج سیف الله عاشور بندری و فرزندان ودوستان ایشان به گرمی ازما استقبال و پذیرایی کردند.


اولین بار در زندگی بود که متوجه شدم، عاشق بودن خیلی بهتر از بودن است، قدرت عشق تا چه بالاتر از سایر توانایی ها است و ما شاید برای اولین بار بود که چنین تجربه ای داشتیم، تجربه شگرف که توانمان می داد سخنان کسی را بدون سخن گفتنش تا انتها بخوانیم و بدانیم، حرفهایش را بدون نشنیدن درک کنیم و نگاهش، نگاهش را چه بگویم، چند ثانیه بیشتر توان مقاومت نداشتیم و یادمان می آمد که این نگاه کجاها بوده و تا کجاها رفته است.
نشستیم و با خیر قدیمی و بزرگواری که سالهای سال در شهر کار کرده و از دسترنجش هزینه کرده دررفع مشکلات مردم تمام وقتش را صرف کار خیر نموده همکلام شدیم و با دوستان ایشان که خود با فروتنی تمام تلاش می کرد

– به عنوان سوال اول می خواستم خودتان فتح باب کنید و از زندگی و فراز و نشیبش بگویید، از کارهایی که کرده اید و اتفاقاتی که رخ داده است.

سیف الله عاشور بندری متولد ۱۳۴۳
– اصالتا جدورجد ماهشهری هستیم،
کارمند شرکت نفت ۳۲سال سابقه کار در وزارت نفت جانباز جنگ تحمیلی باعث افتخارم که خواهرزاده سردار عـزیـزالماسی هستم

درزمان طفولیت مادر خودرا ازدست دادم … در تمام زندگی خود همیشه تلاش و کوشش و زحمت محور فعالیتهای من بوده است و خدا را شاکرم که همیشه مراقبم بوده و همیشه نعمت گذشت و ایثار را نصیبم کرده است. برای من هیچ چیزی مهمتر از داشتن یک خانواده سالم نبوده و نیست و خوشحالم که خانواده ای سالم و موفق داشته ام، فرزندانم همگی تحصیل کرده هستند و بعد از داشتن یک خانواده موفق و سالم به تنها چیزی که فکر کرده ام، کمک کردن به همنوع بوده و هست و این بزرگترین نعمتی است که خداوند به من داده تا از کمک به دیگران لذت ببرم.
وانجام فعالیت های مختلف درعرصه اقتصاد مقاومتی تمام وقتم را درانجام امور عام المنفعه می گذرانم
(به تابلوی بزرگ و زیبایی که پشت سر خود قرار دارد اشاره می کند و این طور ادامه می دهد
ما جوانان زیادی را در شهر داریم که از هوش و استعداد بسیار زیادی برخوردار هستند اما متاسفانه برا شغل وکار جوانان مسئولین کم کاری میکنند

بیشتر بخوانید»  هندیجان همچنان محروم در کنار خلیج فارس

به نظر شما نیکو کاری ” آموختنی ” است ؟

البته آموزش خیلی مهم است اما معتقدم بخش بزرگی از نیکوکاری وراثتی است . من وقتی به گذشته ی خودم بر می گردم تصویر مادرم که همواره در مسیر خیرات واحسان به دیگران بود در ذهنم زنده می شود .

·         فرزندان شما نیز این روحیه ی ارزشمند را به ارث برده اند؟

بله ، پسرانم نیز این روحیات را دارند . الان  وقتی از پسرانم می خواهم تا در رفع مشکل نیازمندی مساعدت کند او دیگر وارد متن داستان نمی شود . کمک و مساعدتی را که در توان دارد ارائه می کند و کاری به جزئیات ماجرا و تحقیق و جستجو ندارد. البته تطابق زن و شوهر خیلی مهم است . همسرم دقیقا” با من همگام است .

·         در رسیدگی به نیازمندان چه معیارهایی دارید؟

اول این که دوست ندارم فرد را ببینم . حس می کنم ارتباطم با خدا خراب می شود . نمی خواهم شرم را در چشم نیازمند مشاهده کنم .

دیگر آن که بزرگ بودن یا کودک بودن نیازمند فرقی نمی کند .وقتی وارد،خیابان میشوم جوانان با مهربای به استقبالم می آید . همین لحظه ها برایم مسرت بخش است . نکته ی سوم آن که نیکوکاری در نگاه من فقط احسان و انفاق مالی نیست . عیادت از بیمار ، مشاوره دادن به یک انسان دیگر ، تغییر احساس و روحیه ی آدمهای مایوس و منزوی ، شادکردن دل غم دیدگان ، مصادیق متعدد احسان و انفاق است .

·         جناب عالی در ازای این نیکوکاری ها از خدای متعالی چه می خواهید ؟

هیچگاه به حالت معامله گری وارد این ماجرا نشده ام . من واقعا” احساس می کنم او می بیند و همین برایم کافی است . هیچ توقعی هم از او ندارم . در حقیقت لذت روحی که نصیب خودم می شود بیش از  حد است . یعنی معتقدم لذت ما بیشتر از لذت نیازمندی است که نیازش مرتفع می شود . آرامش حاصل از ارتباط با خدا بیشترین عایدی یک نیکوکار است .

·    بعضی ها معتقدند خدا اگر می خواست خودش به نیازمندان ثروت و امکانات می داد ، چرا ما جلوتر از خدا باشیم ؟ نظر شما چیست ؟

بله . من هم با خیلی از این افراد که چنین تفکری دارند برخورد داشته ام . آدمهای ثروتمندی که با این توجیه حاضر به کمک به دیگران نیستند . معلوم است که خدا بخواهد می تواند همه را ثروتمند کند اما او به مصلحت آدمه اقدام می کند و همان خدا دستور داده تا اغنیا به زیر دستان کمک کنند .

·         نیکوکاری در سرنوشت کلی زندگی شما نقش داشته است ؟

یک بار مرگ را به چشم خودم دیدم . یکبار آن وقتی بود که دکتر چند وقت پیش احتمال سرطان پروستات رو به من داد
اما با توجه به شرایط روحی همسرم وفرزندانم در اوج دلسردی و ناامیدی به هیچ کسی حتی فرزندانم نگفتم
یکی از دوستانم خواب من را میبینه که در عالم خواب بهش گفتم برام دعا کن در عالم خواب بهش گفتن هفت بار دعای شریف حدیث کسا را بخوانند وقتی دوستم با من تماس گرفت جریان را گفتند

در آن لحظه ها که در این دنیا نبودم لحظه های رویائی و بی نظیری بود . احساس می کردم خدا دوباره فرصتی داده است تا بازهم نیکوکاری کنم . من احساس می کنم که یک کار خیر که نمی خواهم آن را شرح دهم این فرصت را دوباره در اختیار من گذاشت .

بیشتر بخوانید»  مراسم سالگردرحلت بنیانگذارانقلاب اسلامی درشهرستان هویزه

·         پس امر خیر و نیکوکاری نتیجه ای در این دنیا هم دارد . درست است ؟

بله . حتی اگر ۲۰ سال بعد نتیجه ی معنوی خود رانشان دهد .

– اما این همه کمک مالی و معنوی کار ساده ای نیست و حتی ممکن است در روند زندگی شخصی شما هم تاثیر بگذارد

– بله درست است و ما برای همه این موارد آماده هستیم، مهم کمک کردن است و بس، همه ما مثل سربازان خداوند هستیم و باید فرمانبردار او باشیم. در خدمت خداوند بودن اتفاقی است که نصیب هرکسی نمی شود، وقتی حس کنی که در سپاه خداوند هستی این بهترین حسی است که به یک انسان دست می دهد. کسانی که اهل کار خیر و نیکو نیستند گاهی به من زیادطعنه می زنند که چرا تا این حد هزینه می کنید، اما آنها طعم کار خیر را به درستی نچشیده اند و به خوبی نمی دانند که فقط با یک بار کمک کردن دیگر نمی توانی دست از این کار زیبا برداری و عاشقانه در همین راه به کارت ادامه خواهی داد.


– اگر فاکتور ملیت حذف شود تاثیری در کار شما ایجاد خواهد کرد؟ مثلا اگر ایرانی نبودید آیا همین روحیه فداکاری و ایثار را داشتید؟

– البته که فرهنگ ایرانی و موارد مذهبی و سنتی در اندیشه همه ما وجود دارد و بسیار تاثیرگذار است، اما چون از ابتدا به خوبی می دانم که این موارد آنقدرها هم تاثیرگذار نخواهند بود، در واقع کار خیر، مرز ندارد و برای من ملیت، نژاد یا هر چیز دیگری اهمیت ندارد، تنها نکته مهم همنوع بودن است و این کمک می تواند در یک کشور دیگر هم باشد، در واقع همه ما انسان هستیم و روی یک کره خاکی در کنار هم زندگی می کنیم. افراد خیر در همه نقاط جهان حضور دارند و در خیلی از کشورها وقتی کسی کار خیری انجام می دهد التماس می کند که هرگز نامی از او در جایی قید نشود و این بسیار با ارزش است.

– اگر می توانستید با سرطان صحبت کنید، چه حرفهایی با او داشتید؟

– البته من هرگز نمی توانم و قادر نیستم که خود را جای بیماران بگذارم، دردناک است و عجیب، به هر حال شاید خانواده یک بیمار مبتلا به سرطان بهتر بتواند بگوید که چه حرفهایی با این بیماری دارد وقتی دردهای این عزیزان را می بینم گاهی برای نفسی که می کشم خدا را شکر می کنم و می دانم که سلامتی بزرگترین نعمت است،

– گاهی یک فرد خیر و نیکوکار خودش دچار سختی، بیماری و مشکلات کوچک و بزرگ می شود، آیا این بی انصافی نیست؟

– مشکلات برای همه وجود دارد، این موضوع مهمی نیست، فرد نیکوکار با خدا معامله می کند و به رضای او راضی است، حس خوبی که از کمک کردن به همنوع به انسان دست می دهد با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست، وقتی کمک می کنی از کسی که کمک نکرده جلوتر هستی و این برای من کافی است، آرامش و ایمانی که ناشی از کار خیر است برای من کافی است و مشکلات برای همه هست و اهمیتی ندارد.

cof

– انسان هایی که از وقت و انرژی خود صرف کار خیر می کنند، کار گروهی را تجربه می کنند و بزرگ می شوند، شما در سن کم به ارزشهای زندگی دست می یابید و این بسیار با ارزش است، خیلی از مردم هستند که تا آخر عمر خود اسرار زندگی را کشف نمی کنند اما این جوانان داوطلب در طول فعالیت خود به رازهایی از زندگی پی می برند که هرگز به راحتی به دست نخواهد آمد. شما می دانید که برای چه زنده هستید و برای چه زندگی می کنید، این یعنی رشد و تعالی و البته که چیز کمی نیست. به همه شما از صمیم قبلم می گویم:
خدا قوت.

از شما بابت شرکت در این گفتگو سپاسگزارم .

مصاحبه گر :بـــانــو جــمــالــے

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  گفتگو با آقای حاج سیف الله عاشور بندری بزرگ خاندان طایفه عاشوربندری  از جایی می آید که هنـوز ریش سفید معنا دارد ومرڪز توجـه ،نقطه اتصال وجمع شدن خانواده است
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت