امروز

دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۲۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

گزارش بریتیش پترولیوم از ایران / افت ۳۰ درصدی تولید نفت ، رشد ۲.۴ درصدی گاز ، افزایش ۹.۲ درصدی فرآورده های نفتی / نزولی شدن مصرف گاز پس از ۶ سال

 

مصرف گاز در ایران پس از ۶ سال نزولی شد / رشد ۹ درصدی پالایش نفت با وجود تحریم‌ها

شبکه خبری خوزستان | بریتیش پترولیوم در گزارشی از وضعیت صنعت نفت و گاز ایران در سال ۲۰۱۹ از افت ۳۰ درصدی تولید نفت و رشد ۲.۴ درصدی تولید گاز، افزایش ۹.۲ درصدی تولید فرآورده های نفتی در کشور و نزولی شدن مصرف گاز پس از ۶ سال خبر داد.

به گزارش شبکه خبری خوزستان به نقل از تسنیم ، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم در گزارشی موسوم به مرور آماری انرژی جهان از سهم ۹ درصدی ایران در کل ذخایر اثبات شده نفت خام و سهم ۱۶٫۱ درصدی ایران از کل ذخایر اثبات شده گاز جهان خبر داد.

بر اساس این گزارش ذخایر اثبات شده نفت ایران در پایان سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۵۵٫۶ میلیارد بشکه تخمین زده شده است. این رقم نسبت به سال قبل تغییری نداشته است. ذخایر اثبات شده گاز ایران نیز در پایان سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۳۲ تریلیون مترمکعب بوده که این رقم نسبت به سال قبل افزایش یا کاهشی نداشته است.

* افت ۳۰ درصدی تولید نفت ایران در ۲۰۱۹
بریتیش پترولیوم تولید نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۱۹ را ۲ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده است. تولید نفت خام و میعانات ایران در این سال نسبت به رقم ۴ میلیون ۲۶۰ هزار بشکه ای سال قبل ۳۰ درصد افت داشته است. ایران در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۳٫۶ درصد کل تولید نفت جهان را به خود اختصاص داده است.

* پالایش نفت ۹٫۲ درصد رشد کرد
پالایش نفت خام در داخل ایران با رشد ۹٫۲ درصدی در سال ۲۰۱۹ مواجه شده و به ۲ میلیون و ۲۰۸ هزار بشکه در روز رسیده است. در سال پیش از آن این رقم ۲ میلیون و ۲۲ هزار بشکه در روز اعلام شده بود. سهم ایران از کل پالایش نفت جهان در سال میلادی گذشته ۲٫۷ درصد بوده است.

* رشد ۲٫۴ درصدی تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۹
بر اساس این گزارش ایران در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۲۴۴٫۲ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرد که این رقم معادل ۶٫۱ درصد از کل تولید گاز جهان بوده است. ایران در سال پیش از آن ۲۳۸٫۳ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده بود که بر این اساس تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل از آن رشد ۲٫۴ درصدی داشته است.

* مصرف گاز ایران برای نخستین بار طی ۶ سال گذشته نزولی شد
میزان مصرف گاز ایران در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار طی ۶ سال گذشته کاهش یافته است. در حالی که از سال ۲۰۱۲ مصرف گاز در کشور روندی صعودی را طی می کرد در سال ۲۰۱۹ این روند متوقف شد و مصرف گاز کشور با افت ۰٫۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد. ایران در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۲۴٫۱ میلیارد مترمکعب گاز مصرف کرده بود که این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۲۲۳٫۶ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

میزان مصرف گاز کشور در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ به ترتیب برابر است با: ۱۵۲٫۵ میلیارد مترمکعب، ۱۵۳٫۸ میلیارد مترمکعب، ۱۷۳٫۴ میلیارد مترمکعب، ۱۸۴ میلیارد مترمکعب، ۱۹۶٫۳ میلیارد مترمکعب، ۲۰۹٫۱ میلیارد مترمکعب، ۲۲۴٫۱ میلیارد مترمکعب و ۲۲۳٫۶ میلیارد مترمکعب.

* صادرات خالص ۱۶٫۹ میلیارد مترمکعبی گاز در سال ۲۰۱۹
بریتیش پترولیوم کل صادرات گاز ایران در سال ۲۰۱۹ را نیز ۱۶٫۹ میلیارد مترمکعب اعلام کرده است که ۷٫۴ میلیارد مترمکعب از این رقم به ترکیه صادر شده است. واردات گاز ایران در این سال صفر بوده است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید

| | |لینک کوتاه :دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  گزارش بریتیش پترولیوم از ایران / افت ۳۰ درصدی تولید نفت ، رشد ۲.۴ درصدی گاز ، افزایش ۹.۲ درصدی فرآورده های نفتی / نزولی شدن مصرف گاز پس از ۶ سال
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی