امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۱۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

آقای سعید حجاریان بعنوان یکی از تئوریسین ها و نظریه پردازان جریان جبهه دوم خرداد یادداشتی با عنوان چهارراه اصلاح طلبی به نگارش در آوردند، که نگارنده این یادداشت بدنبال بررسی و نقد گزاره های آن می باشد.

ایشان در این یادداشت چهار نقشه راه متفاوت را برای اصلاح طلبی تعریف نموده که این نشان می دهد که بعد از گذشت دو دهه از تولد جریان اصلاح طلبی دوم خرداد و حضور آن در سپهر سیاسی ایران، تئوری پردازان این جریان، به تازگی یادشان آمده این جریان نیاز به نقشه راه دارد و ظاهرا در این دو دهه ناآگاهانه و غیر قابل قبول حرکت نموده و دور خودشان تاب خورده اما نگارنده آن یادداشت، جرئت اعتراف به این امر را نداشته اما در لایه های پنهان نوشتارش این موضوع قابل ردیابی است.

وی در جای دیگر میان عامل و ایده اصلاحات تفکیک قائل شده، اما سخنی از ایده های کمی(و نه کیفی و انتزاعی)و جامعه شمول بر زبان نیاورده و عامل را مجری ایده معرفی می نماید؟کدام عامل؟ کدام ایده؟

البته قطعا هدف از تفکیک، میان ایده ایی که وجود ندارد و عاملانی که غالب شان تنها بدنبال مسائل اقتصادی و پست و مقام شخصی اند، نوعی تبرئه سیاسی از جناحی است که رهبران شان با تکرار گفتن ها، سیاست مداران ناکارآمد، غیر دلسوز و نالایق را در دامن مردم قرار داده و از این جهت وجهه سیاسی خود را پایمال شده می بینند!

او می گوید برای ورود به عرصه سیاست، باید قدرت کسب نمود و بدنبال سیاست ورزی و چانه زنی بود، اما نمی فرمایند ماحصل ۲۱ سال حضور اصلاح طلبان دوم خردادی در صحنه سیاسی کشور و دارا بودن ۱۳سال قدرت(از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷)برای نهادینه شدن دمکراسی و جامعه مدنی چه بوده است؟

وی در جایی دیگر از یادداشت اش با تقلیل غیرمستقیم تلاش های دمکراسی خواهانه عصر مشروطه و مصدق، بیان می کند اصلاح طلبی ایران اکنون بر عکس اصلاح طلبان زمان مشروطه، جامعه محور بوده و قدرت را گدایی نمی کنند، در این مورد نظری نمی دهم، تنها به این بسنده می کنم، خود جامعه بهترین قاضی برای تایید یا عدم تایید گدایی کردن قدرت توسط اصلاح طلبان خواهد بود! و برعکس آقای سعید حجاریان بدنبال تحمیل پارادایم ذهنی خود به جامعه نیستم.

متاسفانه در نوشتار ایشان تاکید ویژه ایی برای کسب قدرت وجود دارد اما نمی گویند قدرت برای چه؟ بعد از کسب قدرت چه باید کرد؟ و عملکرد اصلاحات در آن برهه که در قدرت بود چه نتایجی داشته است؟

و ما نتیجتا ابهامات مان نسبت به اصلاحات و فاعلان انجام آن بیشتر می شود.

ابوالفضل بابادی شوراب

بیشتر بخوانید»  اساسنامه جمعیت همبستگی ملی لرتباران ایران
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  کدام عامل؟ کدام ایده؟ نقدی بر یادداشت سعید حجاریان
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت