امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۳۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

با مطالعه و بررسی گفتگوها و یادداشت های تئوریسین ها و کنشگران اصلاح طلبان دوم خردادی، متوجه می شویم آنها بجای نمایش چگونگی فعالیت اصلاح طلبی در گذشته و امروز، به بیان ویژگی های کلی و ادعاهای غیر اثبات شده بعنوان عملکرد و نتایج اصلاح طلبی دوم خرداد در ۲۱ سال گذشته می پردازند.

بطور مثال آنها در جدیدترین اظهار نظرها، باتوجه به عملکرد اقتصادی بسیار نامناسب دولت منتخب فعلی نزدیک به خود که با توصیه و تکرارهای آنان توانسته دوباره بر مسند قدرت قرار گیرد، بیان می کنند که اصلاحات توانسته سایه جنگ‌ را از کشور دور کند.

البته آنها بدلیل اینکه بتوانند از پاسخگو بودن فرار کنند، هرگز بطور شفاف و واضح نمی گویند چگونه این ادعا را محقق کرده اند؟به گونه ایی که گاه مخاطبان سخنان شان از خود می پرسند، آیا اصلا در این امر موفق بوده اند؟ یا نکند صرفا یک بلوف سیاسی باشد؟

شاید هم تصور می کنند، جامعه ایرانی، بی چون و چرا پذیرش این گزاره را دارد؛ که دشمنان جنگجو و ستیزه جوی ایران، بخاطر خوش لباسی اصلاح طلبان و سخنان و‌ استراتژی های روشنفکری و منفعلانه شان، از جنگ دوری می کنند؟

البته ممکن است کنشگران دوم خردادی، مصداق مورد ادعای عینی شان برای دور انداخته شدن سایه جنگ از ایران را، مسئله توافق برجام بدانند.

برجامی که این روزها آمریکا از آن خارج شده و‌ در طول زمان نشان داد، توافق برد_ برد نبوده و این برجام‌ اثبات نمود که با یادداشت های زیبا و توئیت های زیباتر اما غیرواقعی نمی توان برای مدتی طولانی، به یک جامعه، اطلاعات غلط داد.

البته در مسئله برجام، تنها دوم خردادی ها تاثیر گذار نبوده اند، بلکه اعتدال گرایان و…هم سهم داشته اند، اما بی شک ‌نقش اصلی اجرایی و تئوریک این موضوع با دوم خردادی ها بوده و آنها همان طور که ظاهرا برجام را دلیل خود برای دور شدن سایه جنگ‌ از کشور می دانند، باید تمام عواقب این توافق را هم بپذیرند.

به طور کلی نمی شود برای موضوعی نکات مثبتی را تعریف نمود و در پیشگاه مردم آن نکات مثبت را از مجموعه تلاش های خود قلمداد کرد و روزی که صدای!!! موضوع در آمد، دیگران را مقصر نشان داد، آیا این توهین به شعور تاریخی جامعه نیست؟

بی شک این نشان می دهد که یا دو‌ سال پیش که توافق صورت گرفت، اصلاح طلبان در برجام موثر نبوده اند اما به دروغ می خواستند از درخت برجام ‌برای خود چند صندوق میوه بچینند و یا واقعا کار، کار خودشان بوده که مبارک شان باشد اما آیا براستی پاسخگوی وضعیت فعلی هستند؟

نتیجتا اگر یک درصد بپذیریم اصلاح طلبان با شیوه های یادداشت درمانی، سخنرانی درمانی و توافق درمانی، توانسته اند، جنگ طلبان عالم(خصوصا مستر ترامپ)را درمان و مجاب نموده که سایه جنگ را از ایران دور و‌ به جغرافیای دیگر منتقل نمایند، مسئله این است که آیا اصلاح طلبان می توانند سایه فساد اداری، رانت اقتصادی و اختلاس را نیز دور کنند؟و اگر می توانند؛ از خودشان که با ژن های خوب سر سفره انقلاب نشسته اند و برنج های تقلبی در بازار به فروش می رسانند و بوسیله رانت، برای خویشاوندان و فرزندان خود کار و کاسبی درست کرده اند شروع می کنند یا از دیگران؟

بیشتر بخوانید»  تحلیلی کوتاه بر بازی نفت و گاز گچساران و تیم لیگ برتری تراکتورسازی تبریز | محسن بابادی

ابوالفضل بابادی شوراب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  چرا اصلاح طلبان بعد از خارج کردن سایه جنگ از کشور، سایه رانت و فساد اقتصادی را نیز دور نمی کنند؟
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت