امروز

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۴۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

farzadjafari

✍ فرزاد جعفری شهنی

همه به خوبی می دانیم نتیجه فردا ثمره تلاش امروز است، این نشان دهنده این است که وضعیت کنونی مسجدسلیمان نتیجه اعمال مسئولان مربوطه گذشته مسجدسلیمان است که خوب وبد این وضعیت بر هربیننده ای قابل مشاهده ومحسوس است،البته آنهایی که خود را به نابینایی زده اند و یا به بیماری نابینایی دچار شده اند نمی توانند مسجدسلیمان امروزی را خوب درک ویا مشاهده کنند.

مسجدسلیمان بعنوان نخستین شهر نفتی ایران،درحالی بامشکلات اساسی دست وپنجه نرم می کند که این شهر به واسطه کشف نفت در آن در تاریخ ۵خرداد سال ۱۲۸۷ شهر اول مدرن کشور نام گرفته بود. نخستین شهرمدرن کشور به گونه ای روند نزولی طی نموده که امروز این شهر با روند نزولی بالایی در ابعاد مختلف جمعیتی وبیکاری و سرمایه گذاری و آموزشی و…….مواجه شده است. اگربخواهم ازمشکلات این شهر بگوییم که گفتنی ها زیاد است و همه هم بخوبی آنها را احساس می کنیم و خوب می دانیم تکرار مکررات است،اما باید بدانیم که درصدی ازاین مشکلات نتیجه انتخاب های خود مردم هستند.

در اینجا بطور خلاصه به یکی ازمشکلات پایه و اساس این شهرستان می پردازیم. ’آموزش‘ همان طور که می دانید سقوط آموزش یک شهر برابر است با سقوط همان شهر در ابعاد مختلف چرا که حلال بسیاری ازمشکلات در یک شهرستان و حتی یک کشور برنامه ریزی مفید و کاربردی در امور آموزش است.

حال جای چند سوال باقی می ماند: آیا بازماندن دانش آموزان مستعد مسجدسلیمان در کنکور سراسری که بعضا با معدل بالا تحصیلات متوسطه خود را به پایان می رسانند جز عدم کیفیت آموزشی چه چیزی می تواند باشد؟ درحالی که دانش آموزان شهرهای همجوار ما مثل شوشتر ، دزفول و بهبهان و سایر شهرهایی که بعضا از استعداد کمتری نسبت به بچه های مسجد سلیمان دارند ولی آمار آنها در کنکور سراسری معمولا چندین برابر دانش اموزان مسجدسلیمان است و ما نیز بخوبی شاهد این هستیم که اکثر دانش آموزان زرنگ و نجیب مسجدسلیمان به دلیل وضعیت معیشتی بد خانواده های آنها توان استفاده از کلاس های خصوصی را ندارند.

همان دبیری که در کلاس خصوصی تدریس می کند در کلاس عمومی و مدارس هم نیز تدریس می کند ولی چون در کلاس عمومی کم کاری می کند معمولا اینگونه دانش آموزان بی بضاعت به مشکل بر می خورند و بی عدالتی در آموزش مسیر زندگی آنها را دچار اختلال می کند ، دلیل این از نظر حقیر جز عدم وجود کیفیت و نظارت در مدارس و استفاده نکردن از دبیرهای مجرب و متخصص چیز دیگری نمی تواند باشد و از طرف دیگر آیا نتیجه نگرفتن تعداد کثیری از فارغ التحصیلان دانشگاهی مسجدسلیمان در آزمون های استخدامی که در دانشگاه های همین شهر بعضا با معدل های نجومی فارغ التحصیل شده اند جز عدم وجود کیفیت و نظارت آموزشی و استفاده نکردن از هیئت علمی و اساتید مجرب چه چیزی میتواند باشد؟

در آزمون های استخدامی گذشته شاهد آن نیز بوده ایم که پذیرفته شدگان در ارگان های مسجدسلیمان غیربومی بوده اند ، مثلا درآزمون استخدامی گذشته شرکت نفت بچه های کرمانشاه و شهرهای همجوار پذیرفته شده برای مسجدسلیمان بودند و این شهرستان با وجود اینکه آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی زیادی در رشته های متنوع داشته ولی در همچون آزمون هایی ناکام بوده اند و می ماند. همینطور در دسترس نبودن آموزشگاه های تخصصی و حمایت نکردن مسئولین مربوطه در این راستا و عدم وجود یک دانشگاه دولتی در شهرستان مشکلات عدیده ای هستند که در این منطقه به وضوح پیداست و همچنین بی توجهی مسئولان مربوطه گذشته به امور آموزش را بخوبی نشان می دهد ، درصورتی که با کمی توجه و نظارت به امور آموزش یکسری مشکلات از این شهرستان حل خواهد شد که اولین آنها کاهش درصد بیکاری جوانان است و حمایت جوانان به سمت کارآفرینی بر اساس تخصص های حرفه ای و همینطور هموار کردن مسیر جوانان این شهر برای آینده خود و آینده این شهرستان می باشد که نیازمند برنامه ریزی در جهت دادن به روند آموزشی در مسجدسلیمان می باشد.

بیشتر بخوانید»  همچنان طایفه گرایی در تمام سطوح مسجدسلیمان می تازد

حال وقت را مغتنم بشماریم و بدانیم که یکی از وظایف مهم شورای اسلامی شهر ، نظارت و بررسی مشکلات آموزشی است ، لذا باتوجه به اینکه چند ماهی به انتخابات شورای اسلامی شهر نمانده است و این فرصت هر چهار سال یکبار نصیب ما مردم می شود ، آیا فکر نمی کنید وقت آن نیز فرا رسیده تا از جوانان با انگیزه و باسواد و متخصص هم در این عرصه مهم استفاده و انتخاب نماییم تا به خوبی با تحلیل و تجزیه مشکلات شهر در حوزه های مختلف ، آموزشی ، عمرانی ، فرهنگی و… راه حل های مهندسی شده اتخاذ نمایند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  وضعیت کنونی شهرستان مسجدسلیمان محصول عدم برنامه ریزی و بی توجهی مسئولان مربوطه گذشته است و آینده نیازمند توجه و برنامه ریزی مهندسی شده حال می باشد
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت