امروز

پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۴:۴۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

شبکه خبری خوزستان // پایان پذیر بودن منابع نفتی و دخایر زیرزمینی مانند: نفت و گاز، کشورهای مختلف را بر آن داشت تا برای کسب درآمد بیشتر، به منابع اشتغال¬زا و پرمنفعت روی آورند. یکی از این صنایع پر رونق، صنعت گردشگری است که امروزه پس از صنعت نفت و خوردرو¬سازی، سومین فعالیت اقتصادی پیش¬رو می¬باشد.
گردشگری فرهنگی به مفهوم آثار تاریخی، محوطه¬های باستانی و میراث فرهنگی ملموس است. علاوه¬بر¬این در شیوه¬های زندگی مردم که در مذهب، آداب و رسوم، آیین¬، لباس، هنر، صنایع دستی، معماری، ادبیات، غذا، آیین¬های محلی، جشنواره و نظیر آن تبلور پیدا می¬کند.
گردشگری آثار باستانی امروزه بخش عمده¬¬ای از گردشگری فرهنگی را به خود اختصاص داده است و به جرأت می¬توان گفت: اصلی¬ترین نقش را در تبلیغ و جذب گردشگران به عهده دارد، زیرا آشکار¬ترین و زنده¬ترین اسناد و نشانه¬های وجود تاریخ و تمدن در کشورها محسوب می¬شود. این نوع گردشگری عبارت است از: بازدید از موزه¬ها، بناهای تاریخی و باستانی، یادمان¬ها و … است. با پیشرفت روز¬افزون دنیای امروزی و ایجاد فضاهای رقابتی در زمینه¬های مختلف، شهرهای توریستی با ارائه¬ی خدمات متنوع در تلاش برای جذب گردشگر هستند. این صنعت فارغ از آثار فرهنگی مثبت، سبب تحرک بخشیدن به صنایع دستی و بومی در کشور نیز خواهد شد بنابراین با مرمت و احیای اماکن باستانی و بهبود کیفیت خدمات و محصولات ارائه شده به مسافران می¬توان بستر مناسب¬تری را فراهم آورد تا با جذب بیشتر گردشگران باعث ایجاد فرصت¬های شغلی، رشد اقتصادی و در نتیجه رونق شهری شد.
آثارباستانی مسجدسلیمان
مسجدسلیمان در بین کوه¬های زاگرس در استان خوزستان واقع است که از غرب به شهرستان شوشتر، از شمال به لالی، از جنوب به ایذه و از جنوب¬غرب به اهواز محدود می¬شود. با کشف نفت تعداد زیادی از ساکنان روستاهای اطراف به این شهر سرازیر شده و رفته رفته به صورت دائم در این شهر ساکن شدند. با کشف اولین چاه نفت در مسجدسلیمان در سال ۱۳۸۶ خورشیدی و حضور اتباع بیگانه در این شهر، کاوش¬های باستان¬شناسی نیز رونقی نسبی پیدا کرد و چند تپه¬ی باستانی از جمله¬: بردنشانده، سرمسجد و کلگه¬زرین مورد کاوش قرار گرفتند.
با تکیه بر داده¬ها و مدارک موجود، مسجدسلیمان و بردنشانده در مکان¬گزینی محل معابد الیمایی نقش اصلی را دارند، زیرا در این دو محل، تعدادی معبد در کنار یکدیگر در طول چند دوره¬ی زمانی ساخته شده است. حفار این دو معبد بزرگ معتقد است که خدایان ایرانی و یونانی یر روی این صفه¬ها مورد ستایش قرار می¬گرفتند و کتیبه¬های آرامی کشف شده در آن نیز متعلق به پادشاه الیمایی«کامنسکیر» است. از سویی دیگر آثار یادمانی در مسجدسلیمان مخصوصاً پلاک سنگی بردنشانده، گویای اهمیت این دو محوطه¬ی مذهبی از منظر شاهان الیمایی است.
در سال¬های اخیر نیز پژوهش¬ها و بررسی¬های فراوانی در این منطقه صورت گرفته و آثاری را از دوره¬¬ی ایلام، اشکانی، ساسانی تا اسلامی کشف شده¬اند که افق جدیدی را بر این منطقه گشوده¬اند. امید است که با توجه به اهمیت این منطقه در شناخت بخش¬هایی از تاریخ کشور، با ایجاد مراکزی پژوهشی، بستر مناسبی فراهم آید تا محققان بتواند به طور تخصصی به مطالعه و تحقیق بپردازند.
موزه¬ی مسجدسلیمان
موزه¬ی مسجدسلیمان در قسمت جنوبی شهر در جوار تپه¬ی باستانی کلگه¬زرین قرار دارد. این مکان هم¬اکنون دارای چهار گالری باستان¬شناسی، مردم¬شناسی، کیاهان دارویی و گالری زاگرس می¬باشد.
در گالری باستان¬شناسی، تعدادی از اشیاء مکشوفه در کاوش¬های باستان شناسی قرار گرفته¬اند.قابل ذکر است بسیاری از اشیاء حوز¬ی مسجدسلیمان در موزه¬ی شوش قرار دارند که در صورت فراهم آوردن بسترهای لازم به موزه¬ی مسجدسلیمان منتقل خواهند شد. گالری مردم¬شناسی به نحوه¬ی زندگی، مصنوعات فلزی و منسوجات بومی¬محلی اختصاص دارد. گالری گیاهان دارویی به معرفی گیاهان دارویی منطقه¬ی زاگرس پرداخته و نحوه¬ی استفاده و مکان رویش آنها را توضیح می¬دهد و گالری زاگرس نیز آداب و سنن مردم بختیاری به وسیله¬ی هزار مجسمه به معرض نمایش گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید»  نعیم حمیدی را اعدام کنید! / مبلغ ۴۷ هزار یورو اهدایی سفارت ژاپن برای ساخت مدارس در مناطق محروم صرف خرید ۱۹ عدد کانکس شد؟

به قلم : محمد شهنی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  نگاهی به ظرفیت های گردشگری شهرستان مسجدسلیمان
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت