امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۲۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

شبکه خبری خوزستان-با توجه به تعاریف مختلف که از بافت های فرسوده و ناکارآمد در ذهن همه افراد وجود دارد میتوان از ویژگی های اینگونه بافت ها همچون : ناکارآمدی،نفوذناپذیری،ریز دانگی قطعات و…نام برد که نمود آن در سیما و منظر شهری به نمایش گذارده میشود و دارای ویژگیهای اقتصادی و اجتماعی متناسب باوخود بافت می باشد.
از آنجاییکه مداخله در اینگونه بافت ها تنها به صرف کالبد منتهی نمیشود و از مهمترین مباحث مذکور، ویژگیهای اجتماعی-اقتصادی، آداب و رسوم ساکنین می باشد که در آنها ریشه دوانده و به نوعی با فرهنگ آنها درگیر شده است و طبق مطالعات و بررسی های انجام شده از گذشته تا به حال شهر مسجدسلیمان از این قاعده مستثنی نبوده است.
لزوم توجه بیشتر به بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری بعنوان یک ضرورت میتواند از بعد کالبدی چهره و سیمای شهر را تغییر داده و از ابعاد اجتماعی و فرهنگی این سطح را ارتقا بخشیده، ضمن اینکه “ارتقا کیفیت زندگی” از پیامدهای مثبت احیا و بازآفرینی این بافتها می باشد.
پیشنهاد میگردد تاسیس دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی میتواند یکی از بهترین اقدامات برای مدیریت فرآیند و اجرای مداخله در اینگونه بافت ها و محلات شهری باشد. احداث دفاتر بهسازی،نوسازی وو تسهیلگری در قالب مرکز توسعه در قلب محلات پیشنهاد میشود و با توجه به تجارب صورت پذیرفته در کشور در خصوص امر احیا،ساماندهی،بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمدشهری مصوب مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۸۹ و با توجه به زمان و ساز و کار ویژه برای اجرایی نمودن این برنامه ها براساس تجربیات موفق و متعدد در کشور این مهم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
از نمونه های تجارب موفق مداخله در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری توسط دفاتر تسهیلگری انجام شده و در حال انجام می باشد میتوان به محلات : مجیدیه،فرحزاد،لشگر،شمشیری،مهراباد در کلانشهر تهران، محله چوگیا در استان فارس منطقه۱۱ شیراز، محلات منبع آب و علی آباد در کلانشهر اهواز و خ آیت الله بهبهانی در شهر بهبهان اشاره داشت.
لذا در این خصوص پیشنهاد میگردد مسئولین محترم و دلسوز شهرستان خصوصا اعضای محترم شورای اسلامی شهر ،شهردار و رییس اداره راه و شهرسازی، همسو با فرماندار محترم بعنوان متولیان و مجری در این طرح اقدامات لازم را پیگیری و اجرایی نمایند.

نویسنده : عادل بابادی،کارشناس ارشد شهرسازی و تسهیلگری بافت فرسوده محله منبع آب و کوی کارون در کلانشهر اهواز .

بیشتر بخوانید»  جسد یک جوان 21ساله از رودخانه کارون در شوشتر خارج شد
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  لزوم توجه بیشتر به بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری در شهر مسجدسلیمان به عنوان یک ضرورت احساس میشود / “ارتقا کیفیت زندگی” از پیامدهای مثبت احیا و بازآفرینی این بافتها
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت