امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۲۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

شبکه خبری خوزستان// در قوانین شهرداری قانونی به نام حفظ و گسترش محیط زیست وجود دارد که دارای چند بند و تبصره است. اما به نظر می رسد که در برخی شهرها از جمله مسجدسلیمان این موضوع مورد توجه چندانی قرار نمی گیرد.

اهمیت ایجاد و حفظ فضای سبز در شهرها تا حدی است که مقررات خاصی برای حفظ و گسترش باغات و فضای سبز و جلوگیری از قطع درختان در شهرها برقرار شده که به موجب آن نه تنها درختان موجود در معابر، میادین و بوستان های عمومی بلکه درختان موجود در باغات خصوصی و مکان هایی که به حکم قانون باغ شناخته می شوند تحت حمایت قانون قرار گرفته و قطع آنها بر اساس ماده ۱ قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها ممنوع شده است.

ماده ۷ قانون شهرداری ها به کمیسیونی اشاره دارد که اعضای آن متشکل از معاون خدمات شهری، معاون شهرسازی، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز و یکی از اعضای شورای شهر است. از این رو کمیسیون ماده ۷ (کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز)در راستای حفظ و گسترش فضای سبز و تعدد موضوعات مرتبط با قطع اشجار بایستی تشکیل گردد تا به منظور جلوگیری از قطع بی رویه درختان بر اساس ماده ۷ آئین نامه اجرایی قانون حفظ و گسترش فضای سبز به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون وائین نامه های اجرایی آن به اقدامات قانونی صورت پذیرد.

از سویی دیگر مواد ۶۸۵،۶۸۴و۶۸۶ قانون مجازات اسلامی، به مجازات عمل ارتکابی علیه درختان و محصولات زراعی و باغات می‌پردازد. در ماده ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی اشاره شده هر کس درختان موضوع ماده یک قانون گسترش فضای سبز را آگاهانه، عمدی و برخلاف قانون مذکور قطع کرده یا موجب از بین رفتن آن‌ها شود، علاوه بر جبران خسارت وارده، به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال و یا جزای نقدی محکوم می‌شود.

با این وجود به نظر می رسد که علاوه بر نادیده انگاری این موضوع، عوامل برخی ادارات نسبت به قطع درختان اقدام می کنند.علاوه بر این غفلت شهرداری مسجدسلیمان بعنوان نهاد متولی فضای سبز شهری و اداره حفاظت محیط زیست بعنوان نهاد نظارتی خود جای تأمل دارد. از این رو امیدواریم تا ضمن رسیدگی فوری به این موضوع اقدامات قانونی در این خصوص اجرایی گردد.

 

بیشتر بخوانید»  مهندس فرشاد خدادادیان مشاور زیست محیطی فرماندار مسجدسلیمان شد
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  قلع و قمع درختان مسجدسلیمان در غفلت نهادهای مسئول، همچنان ادامه دارد…
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت