امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۳۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

سی ان بی سی: بولتون پاکستان را تحت فشار زیاد نمی گذارد

شبکه خبری ‘سی ان بی سی’ اعلام کرد، برخلاف باور برخی کارشناسان ‘جان بلانک’، کارشناس سیاسی اندیشکده ‘رند’ معتقد است، دلیلی ندارد که فکر کنیم ‘جان بولتون’ سیاست های سختگیرانه تری در قبال پاکستان اعمال می کند.

شبکه خبری آمریکایی که به تازگی این مطلب را منتشر کرد افزود: برخی کارشناسان معتقدند، انتخاب بولتون جنگ طلب به عنوان مشاور ‘دونالد ترامپ’ و پیگیری اقدامات سختگیرانه علیه اسلام آباد به سناریوی ناخوشایند واشنگتن یا همان نزدیک تر شدن پاکستان با چین، روسیه و ایران منتهی خواهد شد.
انتظار می رود انتخاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ موجب خشن تر شدن سیاست خارجی آمریکا در قبال کره شمالی و ایران و نیز پاکستان شود که از مدت ها پیش خاری در چشم واشنگتن است.
کارشناسان معتقدند، اقدامات سختگیرانه این جنگ طلب محافظه کار در قالب افزایش حملات پهپادها، تحریم های مالی یا انزوای دیپلماتیک می تواند اسلام آباد را به چین، روسیه و ایران نزدیک تر کند.
اسلام آباد در دوران جنگی که واشنگتن پس از حملات ۱۱ سپتامبر در خاک آمریکا علیه تروریسم شروع کرده بود، از متحدان اصلی آمریکا بود اما، روابط دو کشور در سال های اخیر و درخواست واشنگتن از اسلام آباد برای تلاش بیشتر برای جنگ با شبکه حقانی وابسته به طالبان متشنج شده است.
دولت ترامپ در اوایل سال جاری میلادی کمک های نظامی و امنیتی به پاکستان را متوقف کرد. بسیاری از صاحبنظران معتقدند، ترامپ ممکن است عنوان ‘متحد غیرناتو’ را از پاکستان بگیرد و یا اسلام آباد را به عنوان حامی دولتی تروریسم اعلام کند.
‘سی ان بی سی’ با اشاره به روابط سرد پکن، مسکو و تهران با واشنگتن، از افزایش نفوذ آنها در پاکستان در ماه های اخیر، نوشت، مسکو و اسلام آباد همکاری در حوزه های نظامی و انرژی را افزایش داده اند و وزیر امور خارجه ایران نیز ماه پیش به همراه یک هیئت اقتصادی و سیاسی برای گفت وگو درباره تحکیم روابط دو کشور به اسلام آباد سفر کرد.
علاوه بر این، پاکستان در قالب پروژه های ساختای مانند کریدور اقتصادی چین و پاکستان، با دومین اقتصاد بزرگ جهان ارتباط دارد.
به هرحال، این در حالی است که کاخ سفید تصمیم دارد تحریم های جدید علیه مسکو اعمال، تعرفه های سنگینی برای کالاهای چینی پیشنهاد کند و در نظر دارد توافقنامه هسته ای ایران را لغو کند.
‘اوزیر یونس’، از مدیران گروه آلبرایت استون بریج و ‘سحر خان’، پژوهشگر موسسه تحقیقاتی کاتو، معتقد است، هرگونه سیاست خصمانه واشنگتن مطمئنا پاکستان را به سمت چین، روسیه و ایران سوق خواهد داد و بولتون موجب افزایش بیشتر تنش در روابط آمریکا و پاکستان خواهد شد.
اسلام یکی از بازیگران مهم در تلاش های آمریکا در افغانستان است و اقدامات خشن و سختگیرانه علیه پاکستان احتمالا در حکم شمشیری دو لبه برای آمریکا خواهد بود.
با این حال، ‘جان بلانک’، کارشناس علوم سیاسی در اندیشکده رند گفت، بولتون زمانی که معاون کنترل تسلیحات وزارت خارجه دولت ‘جرج بوش’ بود، درباره پاکستان سکوت اختیار کرده بود. درواقع، با وجود آنکه اسلام آباد از قدیمی ترین اشاعه دهندگان تسلیحات هسته ای بود، بولتون به جای توجه به آن، بر کشورهایی مانند ایران، عراق، لیبی، کره شمالی و کوبا متمرکز شده بود.
بلانک خاطر نشان کرد، دلیلی ندارد که انتظار داشته باشیم بولتون بیش از زمانی که معاون کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا بود، به اسلام آباد سخت بگیرد.

بیشتر بخوانید»  داستان ضرب المثل پيراهن عثمان و هجمه علیه روحانی در روز قدس

منبع/ایرنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  سی ان بی سی: بولتون پاکستان را تحت فشار زیاد نمی گذارد
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت