امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۸:۴۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

لزوم رسیدگی سریعتر به مشکلات شهرستان هندیجان و رفع محرومیت ها در سخنان رئیس شورای اسلامی شهرستان هندیجان ،دکتر عبادنسب:

۱- زیستگاه‌های دریایی و صیدگاه های هندیجان در حال نابودی هستند و باید در این خصوص فکری اساسی شود.

۲ -به منظور بهبود وضعیت تجاری و منتفع شدن شهرستان از عواید و عوارضات بندری، ضروری است که گمرک هندیجان از بندر امام خمینی(ره) استقلال یافته و هندیجان به عنوان یک بندر صیادی -تجاری رسمی شناخته شود.

۳- خشک شدن رودخانه به دلیل عدم اختصاص سهمیه آب رودخانه و در نتیجه نفوذ آب دریا به رودخانه، کشاورزان را در سه فصل از سال بیکار کرده و نخیلات و باغها در حال خشک شدن هستند و به دلیل از بین رفتن مراتع دامداری سنتی در حال فراموش شدن است.

۴ -بیکار شدن بسیاری از ماهیگیران به دلیل محروم شدن از مجوز صید .

دکتر علی عبادی‌نسب در گفت‌ و گو با خبرنگار ما در شهرستان هندیجان در خصوص مشکلات صید و صیادی اظهار داشت: متاسفاته بسیاری از صیادان باسابقه، نتوانسته اند از طریق مراجع قانونی، مجوز صید بگیرند و در تامین معاش خود دچار مشکل شده اند و برخی از آنها مجبور می شوند که مجوز صید را از کسانی اجازه کنند ،که خود صیاد نیستند اما ،به نوعی توانسته اند مجوز صید به دست آورند که این موضوع ،خود جای سؤال دارد !
شایان گفتن است که، بسیاری از صیادن با سابقه بارها به فرمانداری، شیلات و تعاونی صیادان و دیگر نهادهای مسؤول، جهت اخذ مجوز مراجعه کرده اند اما متأسفانه هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان هندیجان در خصوص غنی سازی و تقویت صیدگاها و کمک به بهبود معیشت ماهیگیران بیان کرد:
در برخی از کشورهای جهان، زیستگاه آبزیان دریایی و صیدگاه ها را با استفاده از روشهای علمی غنی‌سازی می‌کنند اما متاسفانه این شیوه ها در کشور ما کمتر به کار گرفته می شود و متأسفانه در منطقه هندیجان به سبب استفاده بی‌رویه از تور های غیر مجاز مثل ترال (گوفه) که بستر دریا را تخریب می کنند ، زیستگاه ماهیان ‌به ویژه میگو و برخی دیگر از آبزیان، از بین رفته و لزوما باید برای احیای زیستگاه‌های ماهی و میگو فکری اساسی شود.

دکتر عبادنسب افزود در کشورهای پیشرفته با انتخاب یک منطقه مناسب دریایی به‌عنوان صیدگاه و ریختن خودروهای سنگین اسقاطی و تثبیت آن در بستر دریا، زیستگاه ماهیان غنی سازی و تقویت شده و در نتیجه گونه‌های مختلف دریایی افزایش می یابد و با استفاده از این روش ساده و کم هزینه ،صید ماهی با قلاب یا حتی تورهای مجاز چند برابر افزایش‌یافته و وضعیت معیشت صیادان و مردم منطقه بهبود می یابد .
لازم به ذکر است که استفاده از این روش در کشور ما و منطقه هندیجان عملی است و این موضوع به برخی از مسؤولان از جمله فرماندار سابق و فعلی آقای مودت پیشنهاد داده‌ شده که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر کارشناسی و اجرایی شود.

دکتر عبادنسب در ادامه در خصوص مشکلات کشاورزان و تامین نشدن سهمیه آب رودخانه زهره (هندیجان ) و در نتیجه نفوذ آب دریا به آن و خشک شدن آن در مناطق بالا دست شهرستان و تعطیل شدن کشاورزی در سه فصل بهار ،تابستان و پاییز و نیمه تعطیل شدن آن در فصل زمستان گفت : متاسفانه ده، پانزده سالی است که کشاورزان هندیجانی بسیار متضرر شده و مجبور به ترک کشاوزی شده اند .
عبادنسب در ادامه افزود؛ متأسفانه احداث سدهای متعدد در بالادست رودخانه زهره (هندیجان)، باعث شده که رودخانه هندیجان دیگر سرازیر نشود و هزاران هکتار از اراضی هندیجان که بین هندیجان و ماهشهر و هندیجان و دیلم قرار دارند،دیگر مثل سالهای نه چندان دور از رسوبات حاصلخیز کننده سهمی نداشته باشد و پوشش گیاهی خود را از دست داده و به یکی از کانون های اصلی تولید گرد و غبار و ریزگرد تبدیل شوند.
در گذشته سرریز شدن رودخانه در چند ماه از سال باعث می شد که آب‌ رودخانه – همراه با رسوبات حاصلخیز کننده و بذر گلها و گیاهان مختلف – از طریق آبراههای مختلف (مکسرها) به‌سوی زمین‌های بیابانی هدایت شده و در آن مناطق پوشش گیاهی تقویت و از تولید گرد و غبار در فصل تابستان جلوگیری شود، اما متأسفانه اکنون دیگر به این گونه نیست.

بیشتر بخوانید»  فرماندارشوش:بسیج در موضوع تولید و اشتغال ورود پیدا کند

 عبادنسب اظهار داشت علاوه بر مشکلات کشاورزی و از بین رفتن مراتع، برخی از ماهیان آب شیرین مثل صبور و شبوط که در آب‌های شیرین تخم‌ریزی می‌کنند و احداث سدهای بالادست باعث شده که دیگر نتوانند به بالادست رودخانه زهره رفته و تخم‌ریزی کنند ،در حال انقراض هستند و صید آنها به حد اقل رسیده است.

وی گفت: درخواست ما از مسؤولان استانی و کشوری پیگیری احیای صیدگاه‌های هندیجان، احداث آب بند در پایین دست رودخانه جهت نگهداری و ذخیره آب وارد شده در رودخانه در فصل زمستان و هدر نرفتن آن، جهت استفاده، در فصل های بعد و ایجاد تفریحگاه در ساحل بندر بحرکان جهت جذب گردشگران و همچنین رفع مشکل بندر تجاری سجافی است که متأسفانه هرچند وقت یکبار، تعطیل‌ م

ی‌شود و این امر سبب از بین رفتن سرمایه و اموال مردم و متضرر شدن تجار و نارضایتی آنها و کسادی بازار شهر می شود.

عبادی‌نسب افزود خواسته دیگر مردم مستقل شدن گمرک هندیجان از بندر امام خمینی و واریز شدن عواید گمرکی حاصله از آن به شهرستان هندیجان است.
عبادنسب در پایان گفت که بسیاری از مردم هندیجان با وجود پتانسیل های بسیار موجود در شهرستان ،درمحرومیت قرار داشته و از و کمترین خدمات رفاهی بی بهره اند به گونه ای که لزوم توجه مسؤولان کشوری و استانی در خصوص رفع این محرومیت ها ملحوظ است

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  رئیس شورای شهرستان هندیجان خواستار شد
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت