امروز

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۹:۰۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

همانطور که می دانید یکی از اهداف انجمن مجازی جامعه مدنی لر برگزاری گفتگو و مباحثات در حوزه جامعه لر با هدف آگاهی بخشی در این اجتماع است.
در همین راستا در ارتباط با لزوم آموزش زبان لری در ایران، دوشنبه شب ۱۰ اردیبهشت ۹۷ از دکتر پژمان میرکریمی زراسوند از فعالان لر دعوت نمودیم تا درباره برخی زوایای آن به گفتگو بنشینیم:

-اصل پانزدهم قانون اساسی چه می گوید؟ و آیا تابحال برای لرها اجرایی شده؟

اصل پانزدهم قانون اساسی یک اصل غیر الزام آور است که می گوید : «استفاده از زبانهای محلی در کنار زبان فارسی آزاد است»
در واقع رفع ممنوعیت را دلالت می نماید ولی دولت ها را ملزم به اجرای این اصل نکرده است و تا به امروز نه برای لرها بلکه برای هیچ قومیتی اجرا نشده است لیکن خبرها حکایت از آن دارد که برای قوم ترک در شرف اجراست
ضمنا در خصوص عدم اجرای آن برای ما لرها چندین اشکال اساسی وجود دارد.

-چه اشکالاتی؟

اشکالات اصلی از ناحیه خود لرهاست که هنوز نتوانسته اند دستور زبان، آیین نگارش و رسم الخط لری را تدوین و ارائه نمایند و بر فرض موافقت دولت، چه چیزی قرار است تدریس شود؟
اشکال دوم عدم درک اهمیت این موضوع از سوی جامعه بزرگ قوم لر است که هنوز بصورت جدی این مهم را مطالبه نکرده اند.
اشکال سوم بر می گردد به عدم همدلی و همراهی در بدنه متفکرین قوم لر و عده ای معتقدند که زبان و فرهنگ شان از لری جداست و سرگرم تمایز خود هستند مانند لک ها که زبان لکی را ثبت کردند و می توانستند که این کار را عموم قوم لر مشترکا” انجام بدهند.

-آیا لرها نسبت به زبان و بطور کلی هویت خود توجه دارند؟

لرها بشدت به هویت خود توجه دارند ولیکن مشکلات متفاوتی وجود دارد از جمله اینکه این مردم پر از احساس، با همه چیز از جمله با مقوله هویت و زبان احساسی برخورد می کنند و هرگز بصورت علمی روی مقوله زبان و هویت کار نشده است و و همه فعالیت های هویتی بنوعی غیر مستند و غیر مستدل و بر پایه حدسیات است و لازم است تا یک سلسله کار مطالعاتی و تحقیقاتی در این حوزه صورت بپذیرد.

-مسائل ۹۰ سال گذشته نسبت به لرها در نگرش منفعلانه تاثیر گذار نبوده؟

ببینید در حدود ۹۰ سال قبل یک اتفاق مهمی در ایران افتاد که بر خلاف روند هویت اقوام بود و آن هم خروج ایران از عصر ملوک الطوایفی و ورودش به عصر مدرنیته بود که شرایط مدرنیته و ظواهر جذابش در سراسر دنیا باعث شده بود تا نوعی از خود ستیزی و تمایل به مدرنیته اتفاق بیافتد و این اضمحلال فرهنگی اقوام و گویش ها و فرهنگ ها در بسیاری از کشورها از جمله ایران اتفاق افتاد ولیکن با گذشت زمان و از تب و تاب افتادن مدرنیته یک موج هویت خواهی جدید در میان برخی اقوام جهان از جمله قوم لر اتفاق افتاد که حالا می بایست بر اساس نظامات مدرنیته بصورت کلاسیک و آکادمیک و رسانه های جمعی و…قوم لر نیز هویت خودش را بر روی نوار مدرنیته باز تعریف و قابل اجرا بنماید که لازمه اش داشتن دستور زبان و رسم الخط و آیین نگارش به شیوه مدرن و قابل تدریس در نظامات جاری می باشد.

بیشتر بخوانید»  دکتر جواد صفی نژاد: تازه داریم سردار اسعد را می شناسیم

-با توجه به گویش های متفاوت موجود در زبان لری، امکان تدریس زبان لری ممکن می دانید؟

بله، چون هر زبانی گویش های متعددی دارد که اصالت به زبان بر می گردد و امروزه در زبان فارسی ده ها گویش یزدی اصفهانی خراسانی و …وجود دارد ولیکن اصالت به زبان فارسی داده می شود و زبان لری نیز از این قاعده مستثنا نیست.

-آینده زبان لری و تدریس آن را چگونه می بینید؟

چنانچه برای تدوین و تعیین رسم الخط و دستور زبان و آیین نگارش دست به کار مطالعاتی زده نشود، بلاشک این زبان بصورت سنتی ادامه حیات خواهد داد و بتدریج محو خواهد شد.

-افزایش جوک های لری با کاهش تکلم لرها به زبان خود ارتباطی دارد؟

به باور من ارتباطی ندارد چون بیشترین جک ها را در مورد ترک ها می گویند ولیکن آنها نسبت به علمی نمودن و تحقیق در خصوص زبان ترکی اهتمام ورزیدند و امروزه علیرغم همه جوک ها شاهد پیشرفت ترک ها در مقوله زبان تا مرحله تدریس در دانشگاه ها هستیم و فراموش نکنید که جوک در همه زبان های دنیا وجود دارد و هرگز باعث حذف یک زبان نشده است.
-سخن پایانی تان:
زبان، موسیقی، آداب اجتماعی، لباس و بسیاری دیگر از مولفه های فرهنگ می باشند که مهمترین شان زبان است و زبان مستقل می تواند دلیلی باشد بر هویت مستقل و از همین روی به مردم صاحب فرهنگ، متمدن میگویند، یعنی مردمی که علاوه بر دستاوردهای مادی، دستاوردهای معنوی نیز دارند و قوم لر زیبا ترین و کاملترین دستاورد معنوی را دارد، لیکن عدم کار مطالعاتی و آکادمیک بر روی زبان لری بعنوان یک نقصان خودنمایی می کند که نیازمند تلاش بیشتر توسط تحصیلکردگان حوزه فرهنگ و زبان و ادبیات است و از دیگر سو برای نیل به یک زبان مشترک برای قوم لر، باید نخبگان قوم لر نشست های تخصصی در این مورد برگزار نمایند تا به یک جمعبندی برسند.

دکتر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید بی نهایت سپاسمندم

بزرگوارید و حقیقتا” به تلاش صادقانه حضرتعالی در معارفه بیطرفانه قوم لر و بیان دغدغه مندانه مصائب قوم لر احترام خاص میگذارم و در برابر اینهمه قلم زدن بی چشمداشت تان سر فرود می آورم.

گفتگو از ابوالفضل بابادی شوراب
تهیه شده توسط انجمن مجازی جامعه مدنی لر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  دکتر پژمان میرکریمی زراسوند: لرها با همه چیز از جمله با مقوله هویت و زبان احساسی برخورد می کنند
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت