امروز

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۵۰ قبل از ظهر

سایز متن   /


 

 

قبل از عید از طریق دوست عزیزم آدانیال امیری کمایی (لرجنوبی،کمایی،رامهرمز)از لرهای متعصب،مطلع شدم که قرار است اوایل فروردین ۹۶در بلوک لیراوی استان بوشهر جشنواره ایی برای پاسداشت شعر و فرهنگ و ادب آن خطه برگزار شود.

ظاهرا اجرای این جشنواره هرساله و بطور کامل با هزینه مردم محلی و علاقمندان به فرهنگ و ادب منطقه انجام می گردد.

شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶


بهر صورت با دوست خوبم آ دانیال قرار گذاشتیم که ظهر شنبه ۵ فروردین همدیگر را در رامهرمز ملاقات نموده و ‌به اتفاق هم با ماشین شخصی ایشان به سمت شهرستان دیلم حرکت نماییم.

همچنین قرار بود استاد غلامرضا مهرآموز(لرفئیلی،مینجایی،اندیمشک )و آقای علی برزیان(لرجنوبی،طیبی،بهبهان)هرکدام جداگانه به این جشنواره بیایند که باخبر شدیم متاسفانه بدلایلی نمی توانند حضور یابند.
در میانه راه با آقای محسن خواجه گیری یکی از انسان های دلسوز و لرگرا تماس گرفتیم که ایشان،ما را از تصمیم فرمانداری دیلم برای کنسل نمودن برنامه بعلت باران و امکان قطعی برق،مطلع نمود و مقرر گردید برنامه در روز دوشنبه اجرا گردد.

به شهر دیلم رسیدیم اما چون قرار بر این بود که مهندس فرزاد توانگر (لرجنوبی،سرحدی،شیراز)از فعالان جوان لرگرا را در بین راه باخود به محل برگزاری ببریم و ظاهرا رسیدن ایشان به مقصد با تاخیر مواجه شده بود،حدود دوسه ساعت از وقت خود را لب ساحل،بازار اصلی دیلم و بازار کویتی ها به گشت و گذار پرداختیم.

فرزاد از نیروهای جوان،فعال و متعصب بخش شرقی مناطق لرنشین است و خیلی علاقمند بودم از نزدیک ایشان را ببینم که بالاخره میسر شد،ساعت ۲۱ به جمع ما پیوست و سه نفری به روستای بنه احمد منزل آمحسن خواجه گیری(لرجنوبی،لیراوی،شهرستان دیلم)رفتیم.

محسن خان خواجه گیری در میهمان نوازی، مهربانی و تعصب زبانزد است،هرچند این ویژگی تمام لرها خصوصا مناطق جنوب است.

استاد رهدار محقق و شاعر برجسته مردم لر نیز در کنار ما بود و از وجودش استفاده نمودیم.
همان شب باوجود خستگی مان به گفتگو درباره فرهنگ و هویت لر با اهالی روستا پرداختیم و حقیقتا مردم آن جغرافیا با وجود آنکه در جریان رسانه ایی کشور کمتر با عنوان لر معرفی شده اند(اینکه این موضوع عامدانه است یا خیر محل بحث در اینجا نیست)اما چنان نسبت به لر بودن خود علاقه و اشتیاق داشتند که برایمان عجیب بود.
ضمن اینکه در این گفتگو به نکات جالبی درباره شباهت های ویژه میان واژگان لیراوی و بختیاری رسیدیم.

یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶
باتوجه به اینکه برنامه از پیش تعیین شده روز شنبه ۵ فروردین به دوشنبه ۷ فروردین ساعت۲۱ تعویق افتاد،تصمیم گرفتیم تا زمان برگزاری جشنواره از استان لرنشین بوشهر بازدید نماییم.

از روستای بنه احمد به سمت شهر دیلم حرکت کردیم تا به پیشواز استاد حشمت الله رحیمی بویراحمدی(لرجنوبی،بویراحمدی،شیراز)از شاعران،نویسندگان و محققان نام آشنای مردم لر برویم.

نکته جالبی متوجه شدم این بود که دانیال ایشان را تاته صدا میکرد تعجب کردم یکی در میان ایل کمایی و دیگری در ایل بویر احمد چگونه تاته زا هستند، که استاد برایم توضیح داد اولاد امیران لر بزرگ یا همان سلسله هزاراسپیان که قرنها منطقه لرستان را مستقل اداره کردند قرن هاست که بصورت طوایفی در ایلات و اقوام مختلف لر بزرگ از جمله بویر احمد،کمایی، بختیاری و لیراوی پراکنده اند و همگی با پیشوند امیر و عمدتا فامیلی امیری هستند.
در بازدید از مناطق لرنشین بوشهر، اینجانب(ابوالفضل بابادی شوراب) ،آمحسن خواجه گیری،آبهمن خدری(از انسان های نیک روزگار و از لرهای متعصب لیراوی)،مهندس فرزاد توانگر،مهندس دانیال امیری و استاد رحیمی بویراحمدی حضور داشتیم.
دیلم جغرافیای بسیار زیبایی دارد و فصل بهار بهترین زمان مناسب برای گردش و بازدید است‌.
در بین راه از گفتگوهایمان با آقای خواجه گیری،فهمیدیم که موسیقی آهای گل در میان لرهای لیراوی کم و بیش رواج دارد.
در اولین مقصد تور سیاحتی خود در روستای حصار دهستان لیراوی بخش امام حسن شهرستان دیلم از قلعه آقاخان امیر لیراوی بازدید نمودیم.
وقتی به بلوک انگالی رسیدیم آقای خواجه گیری به ما راجع اولین عملیات دریایی ایران در قرون اولیه اسلامی توسط صلاح الدین محمود لر که جهت تصرف کیش و هرمز از همین منطقه”بلوک انگالی”صورت گرفت،توضیحاتی ارائه نمود.

بیشتر بخوانید»  گزارش تصویری/ اقامه نماز جمعه شهرستان شادگان  مورخ 15 دی ماه

 


سپس به شهر دلوار زادگاه شیرمرد لرتبار یعنی رییسعلی دلواری که در مقابل استعمار بریتانیا جنگید رفتیم و از موزه این شهید راه استقلال وطن بازدید نمودیم.


بعد از آن به تماشای قلعه زائر خضرخان اهرمی(فولادی)که از دلیر مردان تنگستان بوده اقدام نمودیم.
ضمنا طبق توضیحات آقای خواجه گیری متوجه شدم که دو تیره از طوایف بامدی بختیاری(سعیدی و جهانی)در شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان(منطقه قشلاقی آنها است)ساکن می باشند.

همچنین در شهر اهرم قبرستانی وجود دارد که به قبرستان لرها معروف است.
در ادامه به شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و دیار بزرگانی چون حسین خالو دشتی عزیمت نمودیم.
وقتی به خورموج رسیدیم یکی از همراهان ما از مغازه دار محلی پرسید برخی می گویند مردم دشتی،لر نیستند؟پاسخ مغازه دار جالب بود،وی گفت آنها که خود را لر نمی دانند احتمالا دشتی اصیل نیستند.


در خورموج توسط آقایان حاج محمد قاسمی و آقای هاشمی که از بزرگان شهر بودند مورد لطف قرار گرفتیم و شب را در دیار قهرمان پرور دشتی به استراحت بپردازیم تا فردا را با خیالی آسوده برای برگزاری جشنواره آغاز نماییم.

دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶

فردا بعد از خداحافظی از میزبانان خونگرم لرتبار دشتی به سمت بندر ریگ و بازدید ازحسینیه خان عزیمت نمودیم.

حسینیه خان محل برگزاری مراسمات عزاداری مذهبی مردم لر تبار منطقه و نشان از عشق،تعصب و توجه بزرگان و مردم لر منطقه به باورهای ارزشمند مذهب شیعه بوده است.

عصر دوباره به شهرستان دیلم و روستای بنه احمد رسیدیم و تا زمان برگزاری جشنواره بزرگ بهارانه لیراوی که در پاسداشت فرهنگ،هویت و زبان لرهای لیراوی برگزار می گردید،منتظر ماندیم.
جشنواره با سخنان استاد رحیمی بویراحمدی از شاعران و نویسندگان لر درباره ضرورت حفظ وحدت تمامی لرهای استان های مختلف آغاز گردید.
سپس شاعران محلی سرای استان بوشهر به سرودن اشعار لری خود اقدام نمودند.
در پایان از حاضرین با نان محلی تبدون و حلوا پذیرایی شد.
بعد از پایان جلسه احساس غرورانگیزی بهم دست داد،باوجود اینکه کیلومترها از سرزمین و زادگاهم دور بودم اما احساس غربت نمی کردم و چه بسا از خانه به من نزدیکتر بود.

سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶
شب را در روستای بنه احمد ماندیم و صبح بعد از خداحافظی از میزبانان محترم منطقه،به سمت مقصد خود حرکت نمودیم.

در بین راه با استاد علیرضا خلیفه زاده تلفنی صحبت نمودم و از تلاش های ایشان برای پاسداشت فرهنگ لرهای لیراوی و استان بوشهر بسیار تشکر نمودم.
در میانه راه دیلم رامهرمز مجبور به خداحافظی با دوستان بزرگواری همچون استاد رحیمی بویراحمدی و مهندس فرزاد توانگر شدیم.

عصر سه شنبه که به شهرستان رامهرمز رسیدیم با پیشنهاد برادر عزیزم آدانیال امیری کمایی،از عمارت امیرمجاهد بختیاری(یوسف خان برادر کوچکتر سردار اسعد بختیاری)و عمارت صمیمی رامهرمز بازدید نمودیم.
بعد از بازدید دونفره مان از دانیال عزیز خداحافظی کرده و به سمت اهواز حرکت نمودم.

در خاتمه:
از میهمان نوازی مردم بنه احمد شهرستان دیلم(بخوانید لیراوی) خصوصا آمحسن خواجه گیری،استاد خدری و آقای بهمن خدری بسیار سپاسگزارم.
همچنین از آقای محمد قاسمی و همچنین آقای هاشمی که در خورموج دشتی، کمال مهربانی را با ما داشتند تشکر ویژه دارم.

ابوالفضل بابادی شوراب

بیشتر بخوانید»  برای میراث فرهنگی خوزستان «طرحی نو دراندازیم

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  بعنوان یک لربختیاری،در استان بوشهر احساس غربت نکردم/سفرنامه
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

دیدگاه ها (2 دیدگاه)

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت