امروز

یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۵۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

img_20161115_204254

پژمان حاتموند از جوانان فعال فرهنگی و دغدغه مند نسبت به هویت لر در فضای مجازی است،که برای بیان همین دغدغه هایش به گفتگو با او نشستیم:

-نظرتون راجع به تشکیل فراکسیون لرها چیست؟
ایران سرزمین اقوام مختلف است،قومیت های مختلفی که ایران زیبا و پهناور را ساخته اند.

قوم لر بدلایلی تاریخی و دخالت بیگانگان و استعمارگران خارجی از هم دور شده بودند،بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و کوتاه شدن دست بیگانگان شرایط بهتر شده اما اتفاقات تاریخی گذشته و تضادهای درون قومی باعث عدم همگرایی و در نتیجه ادامه فقر و ناتوان بودن در عرصه های سیاسی و اقتصادی را برای لر به همراه داشته است.

تشکیل فراکسیون لر در مجلس برای قوم لر و سیاستمدارهای عرصه اقتصادی و اجتماعی لر این فرصت را فراهم می سازد که برای رفع مشکلات امروزه جامعه لری خود دور میزی جمع شوند تا به صورت واحدتر و جدی تری مسائل پی گیری و مطالبه گری شود.


-تشکیل فراکسیون لرها برای تمامیت ارضی ایران اسلامی خطری ندارد؟
نه تنها که خطر ساز نیست بلکه تشکیل فراکسیون لرها برای امنیت ملی ایران اسلامی امری واجب و ضروریست.

تشکیل فراکسیون قومی لری به بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان می دهد که کشور ما خواهان قدرت و اقتدار تمام اقوام ایران زمین می باشد و توطئه دشمنان اسلام خنثی خواهد شد.

قوم لر متعلق به خاک ایران است همان گونه که ایران متعلق به ماست،در طول تاریخ تا کنون قوم لر محافظ و مدافع خاک ایران در مقابل متجاوزان به این مرز و بوم بوده و هست.

نسل جوان دیروز لر در جنگ ایران و عراق وفاداری اش را به اندیشه مترقی جمهوری اسلامی ایران اثبات نمود و قطعا نسل جوان امروز مردم لر ایران اسلامی پای خون پدران و عموهای شان می ایستد.

بطور مثال تعداد فراوان شهدا و مدافعین لرتبار حرمین شرفین گویای این مسئله است.

به همین جهت معتقدم تشکیل فراکسیون قومی لر موضوعی است که هم در ظرفیت های قانونی کشور وجود دارد و این امر بر هیچ کس پوشیده نیست و هم تشکیل فراکسیون در چارچوب قانون نه تنها برای تمامیت ارضی خطر ساز نیست،بلکه قدمی است استوار برای ثبات هرچه بیشتر ایران اسلامی عزیزمان.


-آیا فراکسیون های قومی می توانند به ایجاد جریان سوم جدا از اصلاح طلبی و اصولگرایی بینجامند؟

امروزه جریان های اصلاح طلب و اصول گرا جوابگوی سطح نیازمندی های جامعه نیستند و به نحوی آن طور که شایسته بود حق تکلیف نکردند،امید دارم این فراکسیون لری جایگزین مناسبی برای این جریانات و جوابگوی نیازهای جامعه امروزی باشند.


-عده ایی دغدغه دارند که تشکیل فراکسیون لری،ضد امنیت ملی است؟

آنانی ضد امنیت ملی هستند که بدون توجه به آرمان های انقلاب شکوهمند اسلامی در یک روز خاص شعارهای نژادپرستانه و قوم ستیزانه سر دادند و در ایام محرم به جشن و شادی پرداختند و با ایادی خارجی همدست شده و اغتشاش و نا امنی انجام دادند.
چگونه می شود یک فراکسیون قانونی طبق قانون و عرف جامعه و دولت خطر ساز باشد؟در صورتی که این فراکسیون در مرحله ی اول با خود امنیت و اقتدار بیشتر را برای ایران اسلامی به همراه دارد!


-چقدر امید دارید که فراکسیون لرها تشکیل می شود؟
با آگاهی که از قوم لر و ملت شریف ایران سراغ دارم و با تلاش های فعالین دلسوز فرهنگی قوم لر صد درصد امید دارم که فراکسیون لرها، که حقی طبیعی برای جامعه لری می باشد تشکیل می شود،با تاکید دوباره عرض می کنم که تشکیل فراکسیون لری حق مردم لر می باشد.
-تشکیل فراکسیون لری و پیگیری مطالبات فرهنگی لری ذیل آن چقدر می تواند در مقابله با تهاجم فرهنگی غرب موثر باشد؟
حفظ فرهنگ بومی اقوام،یعنی حفظ میراث نیاکان مان و زنده نگه داشتن فرهنگ قومی به نوعی دست رد دادن به فرهنگ ها و باور های وارداتی و غربی است،حمایت و تشکیل فراکسیون لری یعنی حمایت و زنده نگه داشتن فرهنگ و تاریخ و اصالت لر.

اگر فرهنگ لر زنده باشد قطعا تهاجم و دسیسه های غربی نخواهد توانست افکار نسل جوان این دیار را به بیراهه بکشاند.

افکار نسل جوان در قالب فراکسیون لری به سمت و سوی هویت که پیش به برود خود یک نوع تلاش برای بهتر شناختن هویت را ایجاد می کند،که این امر خود نیازمند مطالعه می باشد،مطالعه در مورد فرهنگ اقوام ایران،وقتی مطالعه افراد در مورد خود و فرهنگ خودشان بالا باشد،آگاهی بالا می رود و شما نتیجه ای خلاف میل و هدف دشمن استکباری مشاهده می کنید.

-سخن پایانی تان؟
همتباران عزیزم امیدوارم در پشت هر نام قراردادی(بختیاری،لک، مینجایی،ممسنی،بهمیی و…)که هستید همیشه به فکر آگاهی و پیشرفت قوم خود باشید،قوم لر دارای تاریخ درخشانی برای سربلندی ایران و اسلام بوده است.

گفتگو از ابوالفضل بابادی شوراب

 

بیشتر بخوانید»  فرماندار شوش: خروج 2 واگن قطار مسافربری از ریل در محدوده ایستگاه میان آب – هفت تپه
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
این مطلب را به اشتراک بگذارید:


لینک کوتاه :

هاست


دسترسی آسان به این پست :

اسکن کنید:  تشکیل فراکسیون قومی لر  در ظرفیت های قانونی کشور وجود دارد
قوانین بخش نظرات در شبکه خبری خوزستان

1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
7. جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید .
دیدگاهها

*

سیاسی

طراحی و پشتیبانی وبسایت